Κύπελλο Γ’ Εθνική Κατηγορία: Ο Στάτης έδωσε την πρόκριση

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο, προκρίθηκε ο Α.Σ. Ρόδος επικρατώντας μέσα στην Σαντορίνη του Πανθηραϊκού με σκορ 1-0.
Το τέρμα που έκρινε το παιχνίδι, σημείωσε στο 54ο λεπτό ο Ανδρέας Στάτης με κοντινό πλασέ.
Στην επόμενη της διοργάνωσης ο Α.Σ. Ρόδος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή της αναμέτρησης Ηλυσιακός- Ατσαλένιος.
Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Μετά τα πρώτα 15 λεπτά, ο Πανθηραϊκός ανέβασε την απόδοσή του και είχε μια ελαφρά υπεροχή στο χώρο του κέντρου. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες, με τους ποδοσφαιριστές των ομάδων να προσπαθούν να απειλήσουν με μακρινά σουτ , χωρίς όμως να τα καταφέρνουν, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Α.Σ. Ρόδος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 54ο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Στάτη (1-0).
Το γκολ αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές του Πανθηραϊκού που ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης, πιέζοντας την εστία του Ράτζα για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να τα καταφέρουν με τον Α.Σ. Ρόδος να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
14ο λεπτό, πρώτη ευκαιρία για τον Α.Σ. Ρόδος με τον Βολονάκη να βρίσκεται σε θέση βολής, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.
19ο λεπτό, εκτέλεση φάουλ του Κρίτσα, μπλόκαρε ο Ράτζα.
32ο λεπτό, ωραία εκτέλεση φάουλ του Τζωρμπατζάκη, μπλοκάρει ο Ράτζα.
44ο λεπτό, καλό σουτ από τον Δημητριάδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
45ο λεπτό, κεφαλιά του Γαρυφαλλόπουλου από καλή θέση, άουτ η μπάλα.
54ο λεπτό, γκολ. Φάση διαρκείας στην εστία του Πανθηραϊκού, ο Στάτης κέρδισε τις κόντρες και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Α.Σ. Ρόδος.
63ο λεπτό, ο Περιάλης χάνει μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει για τον Πανθηραϊκό, όταν μετά από ψηλοκρεμαστό πλασέ είδε την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ράτζα.
71ο λεπτό, νέα χαμένη ευκαιρία για τον Πανθηραϊκό. Ο Ζώνας σέντραρε και ο Μκρτσιάν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
76ο λεπτό, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περιάλη, ο Ράτζα μάζεψε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.
Πανθηραϊκός: Ζωντός, Κορτσινίδης, Τζωρμπατζάκης, Μκρτσιάν, Δρόσος, Σαββίδης, Κρίτσας, Συνολάκης, Γαρυφαλλόπουλος (60ο Περιάλης), Παπίτσας, Ζώνας.
Α.Σ. Ρόδος: Ράτζα, Ιμεραλιλάι, Καμπούρης, Νικήτας, Κατσαμάκης, Στάτης, Δημητριάδης, Γανωτάκης, Βολονάκης, Πατσίλης (60ο Τρέχας), Καρυοφύλλης.