Β’ Κατηγορία: Σπουδαίο διπλό για τον Εθνικό Αρχίπολης

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές του επέστρεψε από την Τήλο ο Εθνικός Αρχίπολης, καθώς επικράτησε του τοπικού Αθλητικού Συλλόγου με σκορ 2-1 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κατηγορίας στον 1ο όμιλο.
Η ομάδα του Βαγγέλη Χοσάδα με το συγκεκριμένο «τρίποντο» ανέβηκε στην 3η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 28 βαθμούς στην συλλογή της, τέσσερις λιγότερους από τον 2ο Δαμάγητο και έξι από την πρωτοπόρο Κύπρο.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε όλη την διάρκειά του, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους, διεκδικώντας την νίκη.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 64ο λεπτό με ωραία ατομική προσπάθεια του Μερκούρη Μόσχου, ο οποίος συνδυάσθηκε και με τον Κώστα Σακελλάρη, πριν στείλει στα δίχτυα για το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν άμεσα στην ισοφάριση, με δυνατό μακρινό σουτ του Λουκά Τσοπανάκη στο 67ο λεπτό για το 1-1.
Οι Αρχιπολενοί κατάφεραν να πάρουν την νίκη στο 72ο λεπτό, όταν ο Ρούκο στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τον Εθνικό.
Τέλος, να αναφέρουμε ότι οι άνθρωποι του Εθνικού Αρχίπολης ευχαρίστησαν την ομάδα του Α.Σ. Τήλος για την άψογη φιλοξενία της, ενώ έδωσαν συγχαρητήρια στο διαιτητικό «τρίο» που συγκροτούσαν οι Αντωνάς, Ροδίτης, Τσουρούτης.