Νίκη- ανάσα για τους Βατενούς

Η ομάδα του Διαγόρα Βατίου ήταν η νικήτρια της χθεσινής αναμέτρησης με τον Α.Ο. Δικαίου με σκορ 2-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Καμπούρη, πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθειά τους να εξασφαλίσουν το συντομότερο δυνατό, την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Α.Ο. Δικαίου να έχει μία ελαφριά υπεροχή, ελέγχοντας τον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τους Βατενούς από την πλευρά τους, να έχουν κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Αναστασά.
Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Καμπούρη ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι μία στημένη φάση και την εμπειρία που διαθέτουν. Συγκεκριμένα ήταν το 35ο λεπτό, όταν από φάουλ- σέντρα από πλάγια θέση, η μπάλα βρέθηκε στην «καρδιά» της περιοχής του Α.Ο Δικαίου, με τον Πιτσουρδάκη να κάνει την προβολή και να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αφήνοντας χώρους στην άμυνά τους, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν οι Βατενοί, όταν στο 40ο λεπτό, ο Μικκιού με κάθετη πάσα, έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ξύπα, με τον έμπειρο επιθετικό να περνάει και τον εξερχόμενο Δημητρίεβιτς, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
Ο Α.Ο Δικαίου, μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, όταν ο Χατζησουλεϊμάν, πήρε το ριμπάουντ από φουλ που σταμάτησε στο τοίχο και με σουτ, μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Α.Ο Δικαίου πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο, οι Βατενοί κράτησαν το υπέρ τους 2-1, κατακτώντας το πολύτιμο τρίποντο.
Πολύ καλή η διαιτησία των Παπαγιαννίδη, Καραγιάννη και Κασιώτη.
Διαγόρας Βατίου: Αναστασάς, Μοσχής, Πιτσουρδάκης, Ζέρβος, Ντόστι, Μικκιού, Λερογιάννης (71ο Καψαλάκης), Μαυρομούστακος (60ο Ζωάννου), Λαζίδης, Ξύπας, Παπουρδάνος ( 90ο Αδάμος)
Α.Ο Δικαίου: Δημητρίεβιτς, Πασενίδης, Κεφαλιανός, Σοτίρι, Χατζησουλεϊμάν, Φυτάς, Μποϊλής, Δρόσος ( 60ο Δρέτης), Βλαντιμίροφ, Λόλης ( 50ο Κότζα), Κουρζής.