Η ιστορία «γράφτηκε» πράσινη

Ο Ευκλής Σορωνής, έγραψε ιστορία, προκρινόμενος στους «4» του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, σε βάρος της Δόξας Καρδάμαινας με σκορ 3-2 και έτσι οι «πράσινοι» του Μιχάλη Τσιβρινή, θα είναι η μοναδική ομάδα της Β’ Κατηγορίας που θα βρεθεί στα ημιτελικά.
Με το καλημέρα στο παιχνίδι ο Ευκλής κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Γιώργος Κρομμύδας κέρδισε το πέναλτι απ’ τον Αντώνη Κουρζή και ο Μήτρου ευστόχησε απ’ τα έντεκα βήματα για το 1-0.
Μετά το πρώτο 15λεπτο η Δόξα Καρδάμαινας ισορρόπησε στον αγωνιστικό χώρο, ανέβασε την απόδοση της και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις αλλά ο Μαριεττής κράτησε το σκορ στο 1-0 για την ομάδα του και οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στο 27ο λεπτό να πετύχουν και δεύτερο τέρμα όταν ο Παπαστεργής έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο σώματα, τους παίκτες της Δόξας να σταματούν για οφσάιντ και τον Κρομύδα να πλασάρει για το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η Δόξα Καρδάμαινας μπήκε καλύτερα και κατάφερε στο 52ο να μειώσει στο σκορ με τον Χατζηαντωνίου να ευστοχεί απ’ την άσπρη βούλα αλλά ο Ευκλής πέντε λεπτά αργότερα πήρε και πάλι αέρα δύο τερμάτων με τον Μήτρου μετά από κάθετη του Κρομύδα να αποφεύγει ωραία τους αμυντικούς και να πλασάρει για το 3-1.
Η Δόξα δεν το παράτησε το ματς, και μείωσε στο 86ο λεπτό, όταν Ντινώρης και Πανόπουλος συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα από πλάγια θέση για το 3-2, ωστόσο, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Ατσικνούδα, Μπερδεμπέ και Γιωργά.
Ευκλής Σορωνής: Μαριεττής, Λαπάκης, Λαμπρόπουλος, Γκαρής, Σαββάκης, Κούρλιος, Κρομμύδας, Παπαστεργής, Μπερετούλης (45ο λ.τ. Τομάζος), Μήτρου (77ο Παυλίδης), Γεωργαντάς (90ο Σχοινάκης).
Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Τσίκνης, Χατζηπαναγιώτης, Αποστολάτος (31ο Πυθακάκης), Κουρζής Α., Κέντρος (31ο Πανόπουλος), Παντελής, Πατσαβούδης, Ντινώρης, Χατζηαντωνίου (76ο Ντινώρης Σ.), Λαμάι.