Πρωτέας Καλύμνου: Σάρωσε στη Σύρο

Ολοκληρώθηκε στη Σύρο το Παμπεριφερειακό Πρωτάθλημα συλλόγων θάλασσας, στο οποίο συμμετείχε ο Πρωτέας Καλύμνου.
Η παρουσία του συλλόγου από το νησί των σφουγγαράδων ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική, καθώς κατέκτησε συνολικά 95 μετάλλια, με τη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε προς ενημέρωση να αναφέρει τα ακόλουθα:
«Ο Πρωτέας Καλύμνου με 31 αθλητές (21 αθλητές αγωνιστικών κατηγοριών και 10 αθλητές των προαγωνιστικών κατηγοριών) συμμετείχε στο Παμπεριφερειακό Πρωτάθλημα συλλόγων θάλασσας που έγινε στην Σύρο στις 2 και 3/9/2023.
Με τις στοχευμένες προπονήσεις και με βαθιά γνώση της προπονητικής διαδικασίας οι αθλητές και οι αθλήτριες του Πρωτέα κατάφεραν να κατακτήσουν τον αστρονομικό αριθμό των 95 μεταλλίων εκ των οποίων 29 χρυσά, 52 ασημένια και 14 χάλκινα.
Ο Πρωτέας επίσης για 2η φορά στην ιστορία του και για 2η φορά για τα κολυμβητικά δεδομένα της Καλύμνου κατάφερε να κατακτήσει κύπελλο στην βαθμολογία κατηγοριών.
Συγκεκριμένα ο Πρωτέας κατέκτησε κύπελλο στην κατηγορία Κορασίδων, Παγκορασίδων Α’ και Παγκορασίδων Β’.
Όμως δεν σταμάτησε η συγκομιδή εκεί και κατέκτησε κύπελλο και στην κατηγορία Εφήβων.
Δύο κύπελλα κατηγορία για τον Πρωτέα Ναυταθλητικό Όμιλο Καλύμνου. Πρωτόγνωρες συγκομιδές για τον Πρωτέα αλλά και για την κολύμβηση της Καλύμνου».