Νίκη Βόλου- ΓΑΣ Ιάλυσος: 0-1 Τρομοκράτης και στο Πανθεσσαλικό

Τρελαίνει κόσμο ο ΓΑΣ Ιάλυσος στο Νότιο όμιλο του πρωταθλήματος της Football League.
Οι «τοξοβόλοι» του Βαγγέλη Χαντέ μετά από την εκτός έδρας νίκη σε βάρος του Αιγάλεω στην προηγούμενη αγωνιστική, «τρομοκράτησαν» και το Πανθεσσαλικό στάδιο επικρατώντας της Νίκη Βόλου με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.
Οι «ερυθροκίτρινοι» του νησιού μας, με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας του 7 πόντους.
Η Νίκη Βόλου ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
Με το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία, καθώς στο 2ο λεπτό ο Κρούθ έκανε την συρτή σέντρα προς τον Ροχάνο, ωστόσο ο Τερζίου πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.
Στο 6ο λεπτό, νέα σέντρα του Κρούθ είχε αποδέκτη της μπάλας τον Ντομίνγκεθ, ωστόσο η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Ανδρούτσου, ενώ στο 10ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Γκαρσία, ο Τζοβάρας έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Μετά το 20ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσος ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας την κατάσταση.
Οι «τοξοβόλοι» απείλησαν στο 23ο λεπτό με το σουτ του Σκεντεράι να περνάει άουτ, ενώ στο 29ο λεπτό το δυνατό σουτ του Μαστραντωνάκη, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Περιστερίδης.
Στο 39ο λεπτό ο ΓΑΣ Ιάλυσος έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, με τον Παπαδόπουλο βρισκόμενο σε θέση τετ α τετ να πλασάρει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τη Νίκη Βόλου να έχει και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους γηπεδούχους να χάνουν σπουδαία διπλή ευκαιρία για να προηγηθούν. Συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Ροχάνο έκανε την κεφαλιά με τον Ανδρούτσο να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Κρούθ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αλιατίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο των «τοξοβόλων» απέκρουσε και πάλι δύσκολα.
Το παιχνίδι στην συνέχεια δεν είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος στην πρώτη επίσκεψή του στην εστία της Νίκης στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει. Ήταν το 87ο λεπτό με τον Παπουτσογιαννόπουλο να εκτελεί το κόρνερ και τον Χατζησάββα με κεφαλιά να κάνει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Οι γηπεδούχοι… βγήκαν όλοι στην επίθεση για να ισοφαρίσουν στο χρόνο που απέμενε και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 93ο λεπτό με τον Κρούθ βρισκόμενο σε θέση τετ α τετ να πλασάρει πάνω από το σώμα του εξερχόμενου Ανδρούτσου, ωστόσο ο Γκέζος με αυτοθυσία απομάκρυνε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή, με το 1-0 υπέρ των «τοξοβόλων» να διατηρείται μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Λάμπρου.
Το γκολ
87ο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ του Παπουτσογιαννόπουλου, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Χατζησάββας που με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Περιστερίδη κάνοντας το 1-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Αλιατίδης (72ο Σαλαμούρας), Μπαλάφας, Αργύρης, Μπόσιο, Κρουθ, Μέτσε (46ο Μπιτσάκος), Ντομίνγκεζ (61ο Γκονζάλεζ) , Τζοβάρας (51ο Πολίμος), Γκαρσία, Ροχάνο.
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χάντες): Ανδρούτσος, Καρπαθάκης, Γκέζος, Τερζίου, Σκεντεράι, Ρούσσος, Μανιώτης, Μαστραντωνάκης (69ο Ρεκλείτης), Παπαδόπουλος, Γιώργου (78ο Παπουτσογιαννόπουλος), Σταθόπουλος (69ο Χατζησάββας).