Κύπελλο Δωδεκανήσου: Στον τελικό ο Απόλλωνας Καλυθιών

Ιστορική στιγμή για τον Απόλλωνα Καλυθιών, καθώς προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου μετά από πολλά χρόνια, έπειτα από την επικράτησή του στο νέο στάδιο «Ανταγόρας» σε βάρος της Α.Ε. Κω με σκορ 3-1.
Χατζηκοσμάς, Μπαϊρακτάρης και Φωτεινής τα γκολ των νικητών ενώ για τους «βυσσινί» σκόραρε ο Γιώργος Κεφαλιανός.
Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν μόλις στο 5ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα όταν το πλασέ του Χατζηκοσμά έξω απ’ την περιοχή κατέληξε στην αριστερή γωνία του Δημητρίεβιτς για το 1-0.
Η ομάδα του Κώστα Καμπούρη ήθελε από νωρίς να «κλειδώσει» την πρόκριση απέναντι στην Α.Ε. Κω και το κατάφερε στο 17ο λεπτό πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ.
Ο Παγκράτης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μπαϊρακτάρης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, με ωραία προσποίηση απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.
Η Α.Ε Κως κυρίως με αντεπιθέσεις έψαχνε τον τρόπο να «πατήσει» περιοχή και στο 31ο λεπτό είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Αρκούδα με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» φάνηκε να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν ευκαιρία με τον Ζαίμι στο 57ο λεπτό για να μειώσουν το σκορ, αλλά ο Ροδίτης κράτησε το μηδέν για να έρθει ο Φωτεινής δέκα λεπτά αργότερα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ να σκοράρει για το 3-0.
Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν το αποτέλεσμα με τον Γιώργο Κεφαλιανό να διαμορφώνει το τελικό 3-1.
Α.Ε. Κως: Δημητρίεβιτς, Νυστάζος, Κεφαλιανός Μ., Κοτσάκι Ε., Ζαίμι, Κοτσάκι Χ. (46ο Ηλιάδης), Αρκούδας (46ο Κουρζής), Σούλι (46ο Κεφαλιανός Γ.), Τογρού, Κούτσικας (65ο Οχτάρας), Βασιλειάδης.
Απόλλωνας Καλυθιών: Ροδίτης, Διακουράκης (70ο Μουχαρέμι), Παγκράτης, Φωτεινής (70ο Γιορδαμνής), Φυλακούρης, Φλεβάρης, Χατζηκοσμάς, Θεοδοσίου, Πέπα (63ο Ιντρίζι), Γεωργιάδης (72ο Πέπα Ρ.), Μπαϊρακτάρης.