Πρωταθλήτρια κορασίδων η Τελχινίδα!

Μετά το πρωτάθλημα νεανίδων, η Τελχινίδα κατέκτησε τον τίτλο και σε αυτό των κορασίδων! Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά νίκησε στον μεγάλο τελικό του φάιναλ-φορ της Κρεμαστής τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας με 3-1 σετ και στέφθηκε πανάξια πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου. Η Τελχινίδα είχε καλύτερη παρουσία και μετά το 1-1 των γηπεδούχων, ήταν πιο συγκεντρωμένη, παίρνοντας τη νίκη τίτλου.
1ο ΣΕΤ: Συγκλονιστική εξέλιξη το 1ο σετ του μεγάλου τελικού… Το αρχικό 2-1, έγινε 5-6 και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το Φοίνικα να παίρνει το προβάδισμα με 11-10 και την Τελχινίδα από κει και πέρα να έχει καλύτερες επιλογές και να προηγείται 11-12, 14-16 και 17-18. Στο πιο κρίσιμο σημείο, η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ξέφυγε με 18-22 και πήρε το σετ με 22-25 (0-1)
2ο ΣΕΤ: Το 2ο σετ ήταν ακόμη πιο συγκλονιστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες… Η Τελχινίδα ξεκίνησε καλύτερα (4-6), αλλά ο Φοίνικας αντέδρασε και μετέτρεψε το 9-11 σε 15-12. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη έδειξε να καθαρίζει το σετ (20-16), αλλά η Τελχινίδα επέστρεψε και προηγήθηκε 20-22 και 21-23. Με άσο της Καθολικής Κουκιάς ο Φοίνικας πέρασε μπροστά 24-23 για να ισοφαρίσει με πλασέ η Γκιζέττη (24-24). Η Τελχινίδα προηγήθηκε 24-25, αλλά το καρφί της Γκιζέττη κατέληξε άουτ και ο Φοίνικας ισοφάρισε. Η Κόρμπα με άσο έκανε το 26-25, ενώ το καρφί της Τερζίου κατέληξε άουτ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 27-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
3ο ΣΕΤ: Από την αρχή του αγώνα, η Τελχινίδα ήταν καλύτερη στο 3ο σετ και το πήρε με σχετική άνεση. Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά προηγήθηκαν με 3-6 και 4-9, ξέφυγαν με 4-10 και 9-15, ενώ η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο, αφού το 12-19 έγινε 12-23 για να τελειώσει το σετ με 12-25 (1-2)
4ο ΣΕΤ: Χωρίς να δυσκολευτεί κέρδισε και το 4ο σετ η Τελχινίδα. Μετά το 7-8 και το 10-12, η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα λάθη του Φοίνικα, ξέφυγε με 13-19 και 15-22, κατακτώντας το σετ με 20-25 και μαζί το τρόπαιο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου στις κορασίδες (1-3).
Τα σετ: 22-25, 27-25, 12-25, 20-25
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Αθανασάκη, Γεράκη, Γιάννη, Κόρμπα, Κουκιά Δ., Κουκιά Καθ., Κουκιά Καλ., Κουκιά Ρ., Κουτσούκου, Μαμαλίγκα, Μπαλάκη, Σεΐτι, Συμιακού Μ., Συμιακού Χ.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Δογιάμα, Ζωγράφη, Δημητριάδη, Λαζαρίδου, Μαθιουδάκη, Μαστόρου Δ., Τερζίου Α., Κακλαμάνου, Σουσάρι, Μαστόρου Ε., Μπεκίρογλου, Γενναιοπούλου, Γκιζέττη.

Στην τρίτη θέση ο Διαγόρας!

Στην 3η θέση του φάιναλ-φορ των κορασίδων τερμάτισε ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ το Ροδίων Άθλησις, στον μικρό τελικό της διοργάνωσης. Οι «κυανέρυθρες» δυσκολεύτηκαν μόνο στο 3ο σετ, φτάνοντας άνετα πάντως στη νίκη γοήτρου στον «τελικό της παρηγοριάς» του φάιναλ-φορ. Η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα ήταν απόλυτα κυρίαρχη στα δύο πρώτα σετ και τα πήρε εύκολα, κάτι που επέφερε μία γενικότερη χαλάρωση στο 3ο. Στο μεγαλύτερο διάστημα το Ροδίων Άθλησις ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο στο τέλος ο «γηραιός» κατάφερε να το κερδίσει και μαζί την 3η θέση στο φάιναλ-φορ.
Τα σετ 25-4 (22’), 25-12 (22’), 25-23 (30’)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μάλαμα, Γιακουμάκη, Δεμερτζή, Ντερβίσι, Χαμίτ, Παγκά, Κυπριώτη, Τάκο, Μπάρκα, Καβουνίδη, Ουζούνη.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Μαχραμά, Μαύρου, Παπαδοπούλου, Φυράι, Μπαχίτι, Γενημανώλη, Αθανασίου, Αγγελίτση, Αμπελά, Λαχανιάτη, Πίττα, Αγαδάκη, Τζιτζικώστα, Μετσάι.

Οι ημιτελικοί

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο πρώτος ημιτελικός του φάιναλ-φορ των κορασίδων, με την Τελχινίδα να κερδίζει άνετα με 3-0 σετ το Ροδίων Άθλησις. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ήταν εμφανώς ανώτερη και «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση- πρόκριση, στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Ξεκούραστα και άνετα η Τελχινίδα έδειξε ότι ήταν το «αφεντικό» από την αρχή της αναμέτρησης και έχοντας καλή υποδοχή και σερβίς, προκρίθηκε στον τελικό.
Τα σετ: 25-9 (25’), 25-10 (17’), 25-13 (27’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Δογιάμα, Ζωγράφη, Δημητριάδη, Λαζαρίδου, Μαθιουδάκη, Μαστόρου Δ., Τερζίου Α., Κακλαμάνου, Σουσάρι, Μαστόρου, Μπεκίρογλου, Γενναιοπούλου, Γκιζέττη.

Ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας ήταν η ομάδα που πήρε το δεύτερο «εισιτήριο» για τον τελικό των κορασίδων. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη νίκησε με 3-1 σετ τον Διαγόρα και πανηγύρισε την πρόκριση της στον μεγάλο τελικό. Παρά το γεγονός ότι ο Διαγόρας πήρε το πρώτο σετ στην Κρεμαστή (23-25), ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας όχι μόνο αντέδρασε αλλά πήρε εύκολα όλα τα υπόλοιπα σετ και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης.
Τα σετ: 23-25 (27’), 25-16 (22’), 25-17 (27’), 25-11 (20’)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Γιακουμάκη, Γιαντσίδη, Δεμερτζή, Καβουνίδη, Κυπριώτη, Μάλαμα, Ντερβίσι, Παγκά, Τάκο, Χαμίτ, Μπάρκα.