Μαθημένος στα δύσκολα ο… Κολοσσός!

Στο… ρελαντί ο Κολοσσός κέρδισε τον Πανιώνιο με 70-62 και επέστρεψε στις νίκες, την πιο κατάλληλη χρονική στιγμή στο πρωτάθλημα της Basket League (15η αγωνιστική). Οι «θαλασσί» με κορυφαίο τον Τι Τζέι Μπρέι, που πέτυχε 21 πόντους (τους 17 στο α’ ημίχρονο), κέρδισαν τους Νεοσμυρνιώτες που ήθελαν να πάρουν τη νίκη αλλά δεν… μπορούσαν. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν πολύ καλή επιθετικά στο α’ ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός «έπεσε» κατακόρυφα, κάτι που βόλεψε βέβαια τον Κολοσσό, που κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με +16 κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η νίκη ήρθε σχετικά άνετα για τον Κολοσσό στο πρώτο από τα δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια του, αφού ακολουθεί η αναμέτρηση της 14ης Φεβρουαρίου κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας.
«Κονσέρτο» για πολυβόλα θύμισε το α’ ημίχρονο στο «Βενετόκλειο»… Με run n gun παιχνίδι και πετυχαίνοντας 10 τρίποντα στο διάστημα αυτό, ο Κολοσσός έδωσε μία μοναδική μπασκετική παράσταση, τουλάχιστον όσον αφορά στο επιθετικό κομμάτι, σκοράροντας όπως ήθελε. Πετυχαίνοντας 30 από τους 50 πόντους έξω από τα 6.75, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έπαιξε το απόλυτα θεαματικό μπάσκετ, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί ακόμη και με +16 (42-26). Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τον Πανιώνιο να προηγείται 7-9 και 9-12 (5’). Χάρη στον εκπληκτικό Μπρέι (πέτυχε 14 πόντους), ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και ξέφυγε με 21-16 (8’) και 27-19. Οι «θαλασσί» τα… έβαλαν όλα στο α’ δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να αντιμετωπίζει πολλά αμυντικά προβλήματα.
Στη β’ περίοδο οι Ροδίτες μπήκαν στο παρκέ με πατημένο το γκάζι και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και παίρνοντας βοήθειες από τον πολύ καλό Μπιλλή, ξέφυγαν με 36-21 (14’)… Με τρίποντο του Τσαλμπούρη, το σκορ έγινε 42-26, όμως ο Πανιώνιος δεν κατέθεσε τα όπλα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Ροδιτών, «έτρεξε» σερί 0-12 και έγινε ξανά απειλητικός. Με τρίποντο του Νταλό μείωσε σε 42-38 (18’), αλλά οι γηπεδούχοι πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους Νεοσμυρνιώτες, καταφέρνοντας σε διάστημα δύο λεπτών να ξεφύγουν και πάλι με διψήφια διαφορά (50-40).
«ΕΠΕΣΕ Ο ΡΥΘΜΟΣ»
Στο β’ ημίχρονο ήταν άκρως φυσιολογικό ότι δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί αυτός ο επιθετικός οίστρος του Κολοσσού και ο ρυθμός «έπεσε» αισθητά. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε πέντε λεπτά αγώνα το επιμέρους σκορ ήταν 4-4 (!), με τις δύο ομάδες πλέον να δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στις άμυνες τους. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 54-42, αλλά με πόντους του Κράβιτς ο Πανιώνιος μείωσε σε 54-46 (26’). Όσες φορές έγινε απειλητικός ο Πανιώνιος, άλλες τόσες ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και με τρίποντο του Ούεαρ στην εκπνοή το σκορ έγινε 61-50 για τους «θαλασσί». Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γ’ δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 11-10 υπέρ του Κολοσσού, με το ρυθμό να πέφτει (φυσιολογικά) κατακόρυφα. Αυτό φυσικά βόλεψε απόλυτα τον Κολοσσό, ο οποίος κράτησε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος μείωσε στο ξεκίνημα με τον Μακ Νίλι (61-52 στο 31’) αλλά στη συνέχεια από την καλή άμυνα των Ροδιτών έμεινε άποντος για έξι λεπτά. Οι γηπεδούχοι έτσι ξέφυγαν με 67-52 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια στο τέλος του Πανιωνίου. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πλησίασε με τον Κράβιτς σε 68-62, αλλά 24’’ πριν το τέλος με 2/2 βολές ο Μπρέι έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή, διαμορφώνοντας το τελικό 70-62. Ο Κολοσσός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να φτάσει σχετικά άνετα στην επικράτηση απέναντι στον Πανιώνιο, που παλεύει για να κρατηθεί στη Basket League. Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, με τους «θαλασσί» να έχουν οκτώ ριμπάουντ περισσότερα, τέσσερις ασίστ περισσότερες και να παίρνουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα. Για πρώτη φορά σε αγώνες με αντίπαλο τέτοια δυναμικής το γήπεδο είχε αρκετό κόσμο, αφού περισσότεροι από 800-900 φίλαθλοι βρέθηκαν στο «Βενετόκλειο» και παρακολούθησαν το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 27-19, 50-40(ημ.), 61-50, 70-62
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.- Τζαφλέρης- Τσώνος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 10(2), Χάρις 5, Τζόουνς 9, Σχίζας 9(3), Γεωργαλλής, Μπιλλής 6(2), Σταμάτης 2, Μπρέι 21(3), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 3(1), Ράιτ 5.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Δίπλαρος 7(1), Σακελλαρίου 4, Κράβιτς 10, Νταλό 10(2), Κουακουμενσά, Τσούπκοβιτς 11(1), Μακ Νίλι 9(1), Σαρικόπουλος 11, Ραλλάτος.
*Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Γ.Σ. Λαυρίου- Τρίκαλα 117-87, Α.Ε.Κ.- Άρης 73-64 και Γ.Σ.Λ./ Φάρος- Προμηθέας Πάτρας 81-89