Τα αποτελέσματα του ανοιξιάτικου τουρνουά

Ο Ροδιακός Όμιλος Τοιχοσφαίρισης στο πλαίσιο των προγραμματισμένων δράσεών του,  διεξήγαγε την περίοδο Παρασκευή  17 Απριλίου έως και την Κυριακή 19 Απριλίου το πρώτο μεγάλο τουρνουά με την ονομασία Spring Tournament Squash Closed 2015. Το τουρνουά όπως κάθε χρόνο, πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου Sheraton Rhodes Resort την διεύθυνση του οποίου ο σύλλογος ευχαριστεί θερμά. Σε αυτό το τουρνουά, δήλωσαν συμμετοχή 42 φίλοι του αθλήματος από το νησί μας και μόνο.

Το τουρνουά χωρίστηκε σε τέσσερις κατηγορίες. Την Α’ κατηγορία ανδρών στην οποία  συμμετείχαν  13 άτομα. Σημειωτέον ότι στην κατηγορία αυτή συμμετείχε και η πρωταθλήτριά μας Άννα Τομάζου.

Την Β’ Κατηγορία ανδρών στην οποία συμμετείχαν 22 άτομα μεταξύ των οποίων και τρεις αθλήτριές, οι οποίες αγωνίζονται σε υψηλό επίπεδο οι οποίες ήταν η Ε. Νικολάου, η Κ. Σπάρταλη και η Κ. Τσέτσερη. Το Plate των ανδρών στο οποίο συμμετείχαν οι χαμένοι της πρώτη και δεύτερης φάσης της  Β’ κατηγορίας ανδρών. Τέλος υπήρχε και η κατηγορία των γυναικών η οποία αποτελείτο από 7 γυναίκες. Στην πρώτη κατηγορία σε έναν πολύ όμορφο τελικό μεταξύ Δημήτρη Πίτσου και Παναγιώτη Πότσου νικητής αναδείχθηκε ο πρώτος με 3 – 1 (11-7, 11-3, 10 -12, 11-6). Σε έναν επίσης όμορφο τελικό στην Α2 κατηγορία μεταξύ Τζαβάρα και του έμπειρου Μιλοβάνοβιτς, νικητής αναδείχθηκε ο Τζαβάρας επίσης με 3 – 1 (11-9, 9-11, 11-6, 11-8) ο οποίος έδειξε ότι βρίσκεται σε διαρκώς ανοδική πορεία.

Ο τελικός των γυναικών μεταξύ της Σπάρταλη και Τσέτσερη βρήκε νικήτρια την πρώτη με  3 – 0 (11-8, 11-7, 11-7), ενώ λόγω του πάθους που διέκρινε τις προσπάθειες των δύο παικτριών ήταν ίσως ο συγκλονιστικότερος όλων. Τέλος στον τελικό του Plate ανδρών μεταξύ Σταματιάδη Π. και Κιάκου Χ., νικητής αναδείχθηκε ο πρώτος με 3 – 1  (11-5, 11-4, 8-11, 11-8).

Όσον αφορά τα νέα του συλλόγου, ανακοινώθηκε η διεξαγωγή του τουρνουά 4 αστέρων στην περίοδο 18 – 21 Ιουνίου στις εγκαταστάσεις του Sheraton Rhodes Resort με την συμμετοχή αστέρων του αθλήματος από την Ελλάδα αλλά και από όλο τον κόσμο. Εδώ πρέπει να τονιστεί η συμμετοχή αθλητών επιπέδου top 50 (PSA) οι οποίοι θα αναδείξουν την μαγεία του αθλήματος δίνοντας αγώνες ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου.

Ολοκληρώνοντας τα καλά νέα του, ο Ροδιακός Σύλλογος Τοιχοσφαίρισης, ενημέρωσε για την μεγάλη επιτυχία της Άννας Τομάζου στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Λιουμπλιάνα την περασμένη εβδομάδα. Συγκεκριμένα αντιμετώπισε  την αθλήτρια από το Jersey, Boon Monique της οποίας και επιβλήθηκε με 3 – 0 (11 – 3, 11 – 7, 11 – 1) σημειώνοντας την πρώτη της νίκη με το εθνόσημο στην πρώτη της συμμετοχή σε αγώνες αλλά και την μοναδική της Ελληνικής αποστολής. Αυτή η νίκη αποδείχθηκε πολύ χρήσιμη μια που χάρη σε αυτή η εθνική ομάδα των γυναικών προκρίθηκε στα ημιτελικά και της δόθηκε η δυνατότητα να διεκδικήσει μετάλλιο . Δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε και έχασε από την αντίστοιχη της Πολωνίας με 2 – 0 και κατέλαβε την 4η θέση ενώ οι άντρες την 7η.