Αρέσει ο νέος Κολοσσός

Μετά από μία καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του Κολοσσού και με κορυφαίους τους Άσκα και Ντούρεν, οι «θαλασσί» κέρδισαν με 72-66 το Ρέθυμνο, στο τελευταίο τους φιλικό παιχνίδι πριν από την έναρξη της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε σπουδαία αμυντική συνέπεια, βρήκε λύσεις με τους δύο Αμερικανούς και κέρδισε φιλικά τους Κρητικούς στον αγώνα «πρόβα τζενεράλε» πριν από τις επίσημες αναμετρήσεις με το Λαύριο και τον Προμηθέα Πάτρας. Στο β’ δεκάλεπτο η ψαλίδα άνοιξε και στο +18 (35-17), με τον Νίκο Βετούλα και τον Σταύρο Μυκονιάτη να κάνουν τις τελικές τους δοκιμές πριν από το ξεκίνημα της νέας σεζόν.
Εξαιρετική παρουσία είχε στο α’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός, ο οποίος έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, παίζοντας σχεδόν σε όλο το συγκεκριμένο διάστημα με μία πεντάδα. Ο Νίκος Βετούλας έριξε στο παρκέ αρχκά τους Ντούρεν, Δημάκο, Γεωργαλλή, Άσκα και Κέμπτον. Άσκα και Ντούρεν (11 και 8 πόντους αντίστοιχα), ήταν οι εκφραστές της παραγωγικότητας του Κολοσσού, ο οποίος πήρε ενέργεια από την εξαιρετική του άμυνα, με τον Γεωργαλλή να κάνει όλη τη δουλειά. Με τον Άσκα να κάνει ότι θέλει στην επίθεση, ο Κολοσσός πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (4-0 και 7-2), ενώ ξέφυγε με 15-7 στο 6’. Με τον Γεωργαλλή να δίνει το ρυθμό στην άμυνα και τρίποντο του Κέμπτον το σκορ έγινε 20-11. Για πρώτη φορά η διαφορά ήταν διψήφια με γκολ-φάουλ του Ντούρεν (23-11 στο 8’) με το α’ δεκάλεπτο να κλείνει 25-11 και την ομάδα του Νίκου Βετούλα να είναι η απόλυτη κυρίαρχος μέσα στο παρκέ.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Πατρινός τεχνικός έριξε στη μάχη αρχικά τους Μπράουνινγκ (ως «άσο»), Δημάκο, Ντιγκς, Γεωργαλλή και Μαυροειδή. Η μηχανή του Κολοσσού συνέχισε να λειτουργεί καλά απέναντι στο Ρέθυμνο με τη ψαλίδα να φτάνει το +16 (27-11 στο 11’) και το +18 (35-17), με 2/2 βολές του Μαυροειδή (μέγιστη τιμή). Ο Κολοσσός έχασε την ευκαιρία να πάει τη διαφορά στους 20 πόντους, με τους Κρητικούς να αφυπνίζονται και σε διάστημα δύο λεπτών να κάνουν σερί 0-9, πλησιάζοντας σε 35-25 (19’) με τους Χριστοδούλου και Γκάιτον.
Στο β’ ημίχρονο το Ρέθυμνο ισορρόπησε το παιχνίδι, ενώ έπεσε αρκετά ο ρυθμός και από τις δύο πλευρές. Μετά το 39-27, οι Κρητικοί βρήκαν λύσεις και πλησίασαν με δύο βολές του Μπαρτ σε 41-35 (24’) και 43-40 (26’). Ο Μπράουνινγκ έδωσε λύση με τρίποντο (46-41), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντούρεν που… πήγε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με την εκπνοή του γ’ δεκαλέπτου (54-44). Οι Ροδίτες ξεκίνησαν καλά στην τελευταία περίοδο (56-44), με τον Χριστοδούλου να δίνει λύσεις στο Ρέθυμνο και να κάνει το 60-53 (34’). Στο τρίποντο του Δημάκου (63-53), απάντησε με γκολ-φάουλ ο Ντουράμ (63-56 στο 35’), ενώ ο νεαρός παίκτης του Κολοσσού με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 έκανε το 70-60 (37’), βάζοντας τέλος στο παιχνίδι. Από τον Κολοσσό πολύ καλή παρουσία είχαν οι Άσκα και Ντούρεν, ενώ καλά διαστήματα είχαν οι Μπράουνινγκ, Μαυροειδής και Δημάκος. Πολύ καλή αμυντική δουλειά και πάλι από τον Γεωργαλλή. Από το Ρέθυμνο καλύτεροι ήταν οι Χριστοδούλου και Ντουράμ.
*Μοναδικός απών από το παιχνίδι ήταν ο στρατευμένος Σωτήρης Μπιλλής, ενώ ο Νίκος Βετούλας δεν χρησιμοποίησε τον Γεωργάκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-11, 37-25(ημ.), 54-44, 72-66
Διαιτητές: Διαμαντής- Ψαριανός- Σώμος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βετούλας): Μπράουνινγκ 7(1), Ντούρεν 16, Κέμπτον 3(1), Άσκα 23, Δημάκος 6(2), Γεωργαλλής 3(1), Ντιγκς, Αγγελάκος 3, Μαυροειδής 9, Παπαδάκης 2.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 4, Ντέιβις 4, Γκάιτον 6, Ντουράμ 12(1), Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 16(2), Κουρεπής 2, Γλυνιαδάκης 6, Σιγκούνας 2, Μπαρτ 7, Κλάντον 7.