Κώστας Βελιτζέλος: «Είχαμε καλύτερο ρυθμό, χρειάζεται υπομονή!»

Ο προπονητής του Α.Σ. Ρόδος Κώστας Βελιτζέλος αμέσως μετά το ισόπαλο εντός έδρας αποτέλεσμα των «ελαφιών» με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου, μίλησε σε γνωστή αθλητική ιστοσελίδα του νησιού μας, δηλώνοντας τα ακόλουθα:
«Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι ήταν καλύτερος ο ρυθμός μας. Είναι αυτό που λέμε ότι η ομάδα χρειάζεται παιχνίδι για να μπορέσει να βγάλει αυτά που μπορεί στον αγωνιστικό χώρο. Χρειάζεται υπομονή.
Ήταν ένα παιχνίδι με έναν πάρα πολύ καλό αντίπαλο. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί, κυριαρχήσαμε στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργήσαμε απειλητικές καταστάσεις χωρίς να καταφέρουμε να βγάλουμε τη μεγάλη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο προχωρήσαμε σε κάποιες αλλαγές και ο αντίπαλος κέρδισε ορισμένα μέτρα. Με μια αλλαγή στο σχηματισμό μας καταφέραμε να βρούμε ένα γκολ στην αντεπίθεση αλλά πριν προλάβουμε να αντιδράσουμε, γιατί ετοιμάζαμε κάποιες αλλαγές, ήρθε γρήγορα το γκολ της Νίκης με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε ξανά σε μια κατάσταση αναζήτησης μιας φάσης για να σκοράρουμε».
Σε ερώτηση για το αν οι παίκτες του έμειναν… στους πανηγυρισμούς του 1- 0 με αποτέλεσμα να μην προσέξουν στην άμυνα και έτσι να δεχθούν την ισοφάριση, απάντησε: «Κάποια παιδιά έμειναν στους πανηγυρισμούς. Εξελίχθηκε γρήγορα η φάση, έγινε λάθος στην αμυντική μας διάταξη και έτσι δεχθήκαμε το γκολ».