Ροδίων Άθλησις: Ήττα και αποκλεισμός στο Μετς

Την ήττα με 3-1 σετ από την ΑΕΚ και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας γνώρισε το Ροδίων Άθλησις στο Μετς, «αποχαιρετώντας» τη διοργάνωση. Η ομάδα της πόλης μας που είχε εξ ορισμού δύσκολο έργο απέναντι στους «κιτρινόμαυρους», δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την μεγάλη αντίπαλο της, παρά μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο και κέρδισε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 5-1 και 12-5, με το Ροδίων να προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά να μην μπορεί να μειώσει το σκορ (19-12) και τελικά να χάνει το πρώτο σετ με 25-15. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα ανέβασε την απόδοση της και έμεινε κοντά στην «Ένωση» στο ξεκίνημα του (5-5), καταφέρνοντας μάλιστα να περάσει και μπροστά στο σκορ (10-13), διατηρώντας το προβάδισμα της μέχρι και το φινάλε και παρά την αντίδραση της ΑΕΚ (17-20), ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ (22-25).

Το Ροδίων Άθλησις δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ και βρέθηκε νωρίς να «κυνηγάει» το σκορ (7-0) και να μην μπορεί να πλησιάσει για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του (12-5). Τελικά η ΑΕΚ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (17-8 και 21-11) και έφτασε στην επικράτηση με 25-14 κάνοντας το 2-1 στα σετ. Το ίδιο «σκηνικό» επαναλήφθηκε και στο τρίτο σετ, με τους γηπεδούχους να κάνουν δυναμικό ξεκίνημα και να προηγούνται με 7-1 και χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα σε κανένα σημείο (19-10) να φτάνουν στην τελική νίκη, κατακτώντας και το τέταρτο σετ με 25-14.

Θυμίζουμε, ότι οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες και την προσεχή Κυριακή και πάλι στο γήπεδο του Μετς, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για τον 2ο υποόμιλο του Α’ ομίλου της Α2 κατηγορίας.