Το πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού, διοργάνωση που ξεκίνησε το 1986 στο νεόδμητο τότε Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, διεξάγεται για 32η φορά (δεν είχε γίνει το 2003) στις 10 και 11 Φεβρουαρίου.

Στο πρωτάθλημα φυσικά θα αναγνωριστούν και επιτεύξεις ορίων για τις μεγάλες διοργανώσεις. Για το παγκόσμιο στο Birmingham έχουν ήδη το όριο οι Στεφανίδη, Φιλιππίδης, Τεντόγλου, που θα αγωνιστούν στο εξωτερικό, όπου θα το επιδιώξουν και οι Κυριακοπούλου, Παπαχρήστου, και δεν θα είναι στο ΣΕΦ.

Συνολικά 1108 αθλητές (638) και αθλήτριες (470) θα συμμετάσχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Από τις δηλώσεις προέκυψε μη επαρκής αριθμός για να διεξαχθούν προκριματικοί τόσο στο ύψος των ανδρών όσο και των γυναικών και έτσι στο αγώνισμα θα διεξαχθεί απευθείας τελικός.

Οι συμμετοχές από τα Δωδεκάνησα:

Γεωργία Παραστατίδου (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 200μ., 400μ.

Παρασκευή Λουκίσσα (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 400μ.

Νεφέλη Ράμμου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 60μ. εμπ.

Κλέλια Θεοδώρου (ΑΟ Σταματίου) πένταθλο

Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Σταματίου) 60μ.

Ανδρέας Καλαθενός (ΑΟ Σταματίου) 60μ., 200μ.

Διονύσιος Ζήκας (ΑΟ Σταματίου) 200μ., 400μ.

Γεώργιος Εργάς (ΑΟ Σταματίου) 400μ.

Σάββας Ρούσσος (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 400μ.

Κωνσταντίνος Καμπάνης (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 60μ. εμπ.

Νικόλαος Πιννής (ΑΟ Σταματίου) 60μ. εμπ.

Δημήτριος Καραγιάννης (ΑΓΕΣ Κάμειρος) επί κοντώ

Νικόλαος Κατραμάδος (ΓΣ Νέων Λέρου) τριπλούν

ΑΟ Σταματίου 4Χ400μ. (Εργάς, Ζήκας, Ντέτσικας, Ρουσούλης)

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα θα πάρει μέρος και η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη του ΓΣ Ηλιούπολης, η οποία ξεκίνησε τη χρονιά στη Ρέιμς όπου έκανε τρεις κούρσες στα 60 μ. με την καλύτερη στα 7.34. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα η αθλήτρια θα έχει την ευκαιρία να κυνηγήσει το ατομικό της 7.30, επίδοση που αν καταφέρει να προσεγγίσει θα αποτελεί και όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ.

Το πρόγραμμα:

Τηλεοπτική μετάδοση: ΕΡΤ2 & webtv της ΕΡΤ
Σάββατο 19.00-20.30, Κυριακή 18.00-19.30

Α ́ ΗΜΕΡΑ : ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2018

09:00 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής 15,00μ.
09:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής 14,50μ.
09:30 60μ. 7θλο Α1
09:50 60μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:00 & 10:20 ΕΠΙΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής / γκρουπ 3,60μ.
10:00 & 10:20 ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας επιλογής (δεν θα γίνει προκριματικός)
10:15 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ 7θλο Α2
11:00 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:30 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 12,60μ.
11:40 400μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 7θλο Α3
12:40 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
13:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ 7θλο Α4

17:15 3.000μ. Βάδην ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:20 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:40 5.000μ. Βάδην ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:30 60μ. ΠΚ Α’ (2 σειρές) *
18:35 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:45 60μ. ΠΠ Α’ (2 σειρές) *
19:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:55 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:10 60μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:16 60μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:25 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:31 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:40 400μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:46 400μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:55 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:01 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
20:10 1.500μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20:20 1.500μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

* οι 16 καλύτεροι-ες πανελλαδικά από 1/1 έως 5/2/2018, με φώτο-φίνις

Β ́ ΗΜΕΡΑ : ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2018

10:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 5,80μ.
10:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 13,00μ.
10:00 & 10:20 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής / γκρουπ 4,60μ.
10:00 & 10:20 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής (δεν θα γίνει προκριματικός)
10:00 60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:20 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:35 800μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:15 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής 7,30μ.
11:35 60μ. με Εμπόδια 5θλο Γ1
11:50 200μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
12:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ 5θλο Γ2
12:45 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές

13:15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 5θλο Γ3
13:30 60μ. με Εμπόδια 7θλο Α5
14:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ 5θλο Γ4
14:30 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 7θλο Α6

16:00 3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
16:15 3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
16:25 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:30 3.000μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
16:45 3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ 3η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
17:00 3.000μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
17:05 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:25 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:30 1000μ. 7θλο Α7
17:45 800μ. 5θλο Γ5
17:55 60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:05 60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:10 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:20 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:27 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:35 200μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:41 200μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:50 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:56 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:05 800μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:12 800μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:25 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:32 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:40 4Χ400μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20:05 4Χ400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

*Οι αθλητές-τριες θα πρέπει να φορούν και να αγωνίζονται ΜΟΝΟ με την επίσημη στολή (φανέλα, σορτς και κάλτσες) του συλλόγου στον οποίο ανήκουν. Οι υπεύθυνοι των συλλόγων θα πρέπει να βεβαιωθούν ότι οι Κανονισμοί της Διεθνούς Ομοσπονδίας Στίβου (IAAF) που αφορούν τη Διαφήμιση θα εφαρμόζονται. Στην περίπτωση που η αγωνιστική εμφάνιση συλλόγου δεν είναι σύμφωνα με όσα ορίζουν οι Κανονισμοί, οι υπεύθυνοι των συλλόγων με δική τους ευθύνη και πριν την είσοδο των αθλητών στην Αίθουσα Κλήσης, θα πρέπει να φροντίσουν να καλύψουν τα μέρη εκείνα της στολής που είναι αντίθετα με τον κανονισμό με κατάλληλο υλικό το οποίο κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν θα αποκολλάται.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ