Α’ Κατηγορία: Διαγόρας… εις διπλούν

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, ο Διαγόρας Ρόδου και ο Διαγόρας Βατίου.
Οι Βατενοί του Γιάννη Καμπούρη επικράτησαν μέσα στην έδρα τους του Αντίμαχου με σκορ 3-1, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής, με το «τρίποντο» που κατέκτησαν να αποτελεί αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής τους.
Ο «γηραιός» του Ανδρέα Σταύρου επιβλήθηκε του Κλεάνθη με σκορ 3-0 στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι για την 21η αγωνιστική, πραγματοποιώντας την καλύτερη πρόβα τζενεράλε ενόψει του τελικού του Κυπέλλου Δωδεκανήσου με αντίπαλο τον Άρη Αρχαγγέλου που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη 8 Μαρτίου.
Διαγόρας- Κλεάνθης: 3-0
Στο πρώτο ημίχρονο ο Διαγόρας είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν και να δημιουργούν λίγες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.
Στο ίδιο διάστημα ο Κλεάνθης, κοίταξε πρώτα να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του και στην συνέχεια αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί, κάτι που το κατάφερε κατά διαστήματα, δημιουργώντας ευκαιρία για να πετύχει κάποιο τέρμα, με κορυφαία ευκαιρία το δοκάρι του Μαριά.
Ωστόσο ο Διαγόρας ήταν αυτός που έκανε το 1-0 με πλασέ του Αντώνη Γεωργαλλή έπειτα από κάθετη πάσα του Χατζηκοσμά, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν ακόμα δύο τέρματα. Αρχικά στο 48ο λεπτό ο Παναγιώτης Μαθιός έκανε το 2-0 και το τελικό 3-0 σημείωσε ο Παντελής Αθανασίου στο 83ο λεπτό.
Διαγόρας: Κεφάλας, Παπαδημήτρης, Χειμωνέττος, Αθανασίου Π. (82ο Πομπού), Μαθιός (68ο Κιοσέογλου), Γεωργαλλής, Φλεβάρης, Μαρίνου (75ο Πεταυράκης), Τσαγκάρης, Χατζηκοσμάς, Κορλός.
Κλεάνθης: Τσουρούτης, Μαριάς, Γιατσιάτσος, Πελέκης, Φωτεινής (85ο Κρομμύδας), Μπαούρης, Καλημέρης (92ο Πατάκας), Καρίκης (72ο Πλύγκος), Γκινής, Γιαννίκος, Ποζατζίδης.
Διαγόρας Βατίου- Αντίμαχος: 3-1
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αντίμαχο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν σχετικά νωρίς το σκορ. Ήταν το 14ο λεπτό, όταν ο Συνεσίου έπειτα από ωραία ενέργεια, έκανε την πάσα στον Πη που δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0.
Οι Βατενοί αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 34ο λεπτό, όταν ο Ζωάννου ανετράπη από τον Σοτίρι, με τον διαιτητή Καραγιάννη να δίνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζησάββας κάνοντας το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το «τρίποντο» και τα κατάφεραν. Στο 60ο λεπτό ο διαιτητής Καραγιάννης έδωσε νέο πέναλτι σε ανατροπή αυτή την φορά του Αδάμου από τον Ιωαννίδη, με τον Χατζησάββα να το εκτελεί εύστοχα για το 2-1 και στο 82ο λεπτό ο Ζωάννου με πλασέ, έπειτα από πάσα του Πρέτσι, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 που έδωσε την πολύτιμη νίκη στον Διαγόρα Βατίου.
Διαγόρας Βατίου: Τύρελης, Κούτσι, Καραγιάννης, Έλληνας, Αδάμος, Ζερβός, Κατσαρής (74ο Θεοδώρου), Ζωάννου, Χατζησάββας ( 85ο Ζαράρης), Τομάζος (61ο Πρέτσι), Αγγελάκης.
Αντίμαχος: Μιαούδης, Κόμπος (65ο Μπίλλης), Ιωαννίδης, Μπεκιρλάρι, Κόκκαλης, Σοτίρι, Τσιτσιλιάγκος (65ο Ζουμπάς), Χατζησουλεϊμάν, Βλαντιμίροφ, Πης, Συνεσίου.