Ο Κολοσσός πήρε φόρα και… άντε πιάστε τον!

Ένας εντυπωσιακός Κολοσσός… «μάδησε» το Περιστέρι (88-82) του Βασίλη Σπανούλη (στο εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής στη Basket League) και εξασφάλισε σε πολύ μεγάλο βαθμό και την πρόκριση του στο Final-8 του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι πλέον μεταμορφωμένη προς το καλύτερο (με την έλευση του Κένταλ Σμιθ), έκανε τεράστια ομαδική προσπάθεια και κέρδισε ακόμη έναν μεγάλο αντίπαλο στη Ρόδο, πετυχαίνοντας τη νίκη στο πρώτο από τα τέσσερα συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια της στη Basket League. Το Περιστέρι στο τέλος προσπάθησε να «κλέψει» τα νίκη, όμως αποδόθηκε δικαιοσύνη και ο Κολοσσός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, δίνοντας παράλληλα αξία και στη νίκη επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη.
Από ένα δεκάλεπτο είχαν στο α’ ημίχρονο ο Κολοσσός και το Περιστέρι… Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο και οι «θαλασσί» στο δεύτερο, έχοντας υπεροπλία μέσα στη ρακέτα. Με τον Αγραβάνη να.. σέρνει το χορό, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε 4-8 (3’) και 6-12 (4’) με τρίποντο του Κασελάκη, που πήρε τη… σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον συμπαίκτη του. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε και με κορυφαίο τον Όσμπορν μείωσε σε 12-14 (6’), όμως οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» βρήκαν τον τρόπο και ξέφυγαν εκ νέου με 12-18, ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με +7 (16-23 στο 8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 21-25. Στο διάστημα αυτό, οι Αθηναίοι έλεγξαν το ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις με τους Κατσίβελη και Κασελάκη προηγήθηκαν με 21-25.
Στη συνέχεια τα δεδομένα άλλαξαν, με τον Κολοσσό να παρουσιάζεται μεταμορφωμένος προς το καλύτερο. Με τους εξαιρετικούς Μορέιρα και Κένταλ να δίνουν λύσεις, οι Ροδίτες βελτιώθηκαν αισθητά και επέβαλαν την κυριαρχία τους απέναντι στο Περιστέρι, που είχε πολλά αμυντικά προβλήματα. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου και καλάθι του Μορέιρα, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά στο σκορ με 26-25, ενώ με νέο τρίποντο του Σμιθ, το συνολικό σερί έφτασε το 8-0 για τους γηπεδούχους (29-25 στο 12’). Από κει και πέρα ο Κολοσσός, δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ, μέχρι και το τέλος του α’ ημιχρόνου. Όποτε πλησίαζε το Περιστέρι (33-32 και 36-35), οι «θαλασσί» έβρισκα λύσεις και έκαναν αρχικά το σκορ 39-35, παίρνοντας τη μεγαλύτερη τους τιμή με +8 (43-35 στο 18’ και 45-37 στο 19’), για να τελειώσει το ημίχρονο με 47-40, σ’ ένα άκρως χορταστικό παιχνίδι για τους 1.000 περίπου φιλάθλους που έδωσαν δυναμικό «παρών» στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κολοσσός στάθηκε άτυχος από το ξεκίνημα, αφού μόλις στο 2ο λεπτό τραυματίστηκε και ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος δεν έπαιξε ξανά.
Ο Κολοσσός στο γ’ δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικός… Με τους Κατσίβελη, Σμιθ και Ντίξον να παίζουν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, οι Ροδίτες «βραχυκύκλωσαν» το Περιστέρι και πήγαν το παιχνίδι όπως ήθελαν. Οι Αθηναίοι δεν… έπαιζαν τίποτα και έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, αφού ο Κολοσσός ήταν εμφανώς καλύτερος σε όλα τα επίπεδα. Μετά το 50-44 (22’), ο Κολοσσός ξέφυγε με +13 (58-45 στο 25’), με τον Σμιθ να έχει πολύ καλή παρουσία. Το Περιστέρι ήθελε αλλά δεν μπορούσε, με τον Κολοσσό να κρατάει γερά και σταθερά (62-49 στο 26’) μία υπέρ του διαφορά. Με καλάθι του Μωραΐτη, το Περιστέρι μείωσε σε 64-55 και παράλληλα αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Χατζηδάκης του Κολοσσού. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλές πτήσεις και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με 66-56. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κάτι που βόλεψε τον Κολοσσό, ο οποίος βασίστηκε στην πολύ καλή ομαδική του προσπάθεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι με το τέλος της περιόδου, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.
Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση για να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Πλησίασε σε 68-62, ενώ με δύο «κολλητά» τρίποντα του Ντένμον μετέτρεψε το 73-62 σε… 73-68 (33.30’), αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 78-70, όμως το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Με μπροστάρη τον Μπίλαν και με σερί 0-9, «πάγωσε» την Καλλιθέα, κάνοντας το σκορ 78-79. Ο Κολοσσός όμως στα κρίσιμα σημεία ήταν «παρών». Στο 1.15’ ο Ντίξον αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στα 52’’ ο Μπίλαν στην πιο κρίσιμη φάση αστόχησε μόνος του κάτω από το καλάθι. Στα 40’’ ο Σμιθ πάσαρε εκπληκτικά στον Κόφεϊ, ο οποίος κάρφωσε και έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό (80-79). Ο Μωραΐτης στα 25’’ αστόχησε σε τρίποντο και ο Κατσίβελης με λέι-απ στα 20’’ έκανε το 82-79. Ο Περσίδης έκανε λάθος επαναφορά στα 20’’ και κάπου εκεί τέλειωσαν τα πάντα… Οι «θαλασσί» ήταν ψύχραιμοι στις βολές και διαμόρφωσαν το τελικό 88-82. Οι Ροδίτες έκαναν τρομερή ομαδική προσπάθεια, ο Κένταλ Σμιθ έχει αλλάξει την εικόνα της ομάδας, οι Μορέιρα και Όσμπορν ήταν συγκλονιστικοί, ο Κατσίβελης είναι μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και ο Κολοσσός πλέον αρέσει… πολύ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-25, 47-40(ημ.), 66-56, 88-82
Διαιτητές: Συμεωνίδης- Μηλαπίδης- Σκαλτσής
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 17(2), Μορέιρα 11, Χρυσικόπουλος, Όσμπορν 13(2), Ντίξον 14, Κόφεϊ 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 15(2), Τιγκ 5, Γιαννόπουλος 3(1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Τζούστον 3, Μπίλαν 19, Φρανσίσκο 13(2), Μωραΐτης 6, Ραντάνοφ 2, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 13(2), Κασελάκης 13(2), Αγραβάνης 9, Περσίδης 2.