Ανατροπή οι Παίδες, θρίαμβος για τους Νέους

Με νίκες συνέχισαν, στα χθεσινά παιχνίδια, οι Μικτές ομάδες της Δωδεκανήσου, τις υποχρεώσεις τους στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων.
Οι ομάδες μας αντιμετώπισαν τις αντίστοιχες της ΕΠΣ Σάμου, με τους Παίδες να επικρατούν με 2-1, ανατρέποντας το σε βάρος τους σκορ, ενώ οι Νέοι έκαναν επίδειξη δύναμης με το θριαμβευτικό 6-0.
Παίδες
Σε ακόμα μία αναμέτρηση οι Παίδες της Δωδεκανήσου, ξεκίνησαν δυνατά έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο και πάλι σε μία αντεπίθεση βρέθηκαν πίσω στο σκορ.
Ο Γεωργατζιάς στο 28ο λεπτό ( είχε περάσει αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα), έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Καλανδράνη για το 1-0.
Όμως οι Παίδες της Δωδεκανήσου απάντησαν άμεσα, καθώς στο 30ο λεπτό, οι Ζούνης και Καραμανώλης συνδυάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να πασάρει στον Τζουανάκη που με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
Η ολική ανατροπή του σκορ ήρθε στο 52ο λεπτό, όταν ο Αρίφι με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της ομάδας των Παίδων της Δωδεκανήσου.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Λόγκας, με βοηθούς τους Λάμπρου, και Χουλιάρα.
Οι συνθέσεις :
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Καλανδράνης, Αρετόγλου, Νικολής, Κοντός, Χατζηδημητρίου, Μαγιόγλου ( 50ο Αντωνίου), Ζούνης, Αλαβέρας ( 85ο Φλάγκος), Καραμανώλης ( 62ο Λάντζιος), Αρίφι, Τζουανάκης.
ΕΠΣ Σάμου: Μαρμαράς ( 79ο Λαδάς), Ράπτης, Κουκουβέλης, Σόρμπας, Χατζηανδρέου, Δωράκης, Κουλουξής ( 52ο Δημητρίου), Κιουλουτζής, Αμισώνης, Ρίζος ( 22ο λ.τρ. Γεωργατζιάς), Πλακίδας.
Νέοι
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Νέοι της Δωδεκανήσου το παιχνίδι με τους αντίστοιχους της Σάμου, επικρατώντας με το θριαμβευτικό 6-0.
Τον χορό των γκολ, άνοιξε στο 18ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Κρεκούκια, ο Καλιώρας έκανε το 1-0. Στο 21ο λεπτό, ο Κρεκούκιας έκανε ωραία ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Τριμμάτη για το 2-0.
Στο 44ο λεπτό ο Κρεκούκιας χρίστηκε σκόρερ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0.
Στο 50ο λεπτό, ο Γανωτάκης έδωσε την ασίστ στον Φιλιππάκο που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0.
Στο 70ο ο Τρέχας με εντυπωσιακό σουτ στο «γάμα», έγραψε το 5-0 και στο 85ο λεπτό, ο κορυφαίος του γηπέδου, Κρεκούκιας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Λάμπρου, με βοηθούς τους Λόγκα και Χουλιάρα
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Λιβισιανός ( 51ο Κανάνης), Βισβίκης, Κόρλος, Δασκαλάκης, Καλιώρας ( 46ο Αναστασιάδης), Λόλι, Κρεκούκιας, Κανάρης, Φιλιππάκος, Τριμμάτης ( 55ο Τρέχας), Γανωτάκης.
ΕΠΣ Σάμου: Σμυρνιωτάκης ( 71ο Μαρίνος), Σαχίνογλου, Καριμάλης, Σιγανός Ε., Παπακιούτσης ( 46ο Σαράκας), Σιγανός Κ., Γαλιατσιάτσος, Αξιώτης, Σταφίνης ( 46ο Κυριαζής Ν.), Βαλιάνος, Κυριαζής Ε.