Α’ Κατηγορία: «Τρίποντο» παραμονής για την Δόξα Καρδάμαινας

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκη, με σκορ 3-1 πέτυχε η Δόξα Καρδάμαινας σε βάρος της Α.Ε. Κατταβιάς, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι «μελανόλευκοι» της Κω με το «τρίποντο» που πρόσθεσαν στην συλλογή τους, έφτασαν τους οκτώ βαθμούς και πλέον κοιτάνε με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος και την μάχη για την εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία.
Η Δόξα Καρδάμαινας κατάφερε στην πρώτη της φάση στο ματς να πάρει προβάδισμα όταν στο 13ο λεπτό σε αντεπίθεση ο Ατσαλάκης έκανε την πάσα στον Χατζηπαναγιώτη και εκείνος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Παπαβεργή για το 1-0. Η Α.Ε. Κατταβιάς προσπάθησε να βγάλει γρήγορα αντίδραση και είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Νασόπουλο στο 21ο λεπτό το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Μιαούδης ενώ στο 25ο λεπτό το δυνατό σουτ του Τοπαλίδη πέρασε έξω απ’ το δεξί δοκάρι.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους χώρους και προσπάθησαν στην κόντρα να φανούν απειλητικοί και στο 27ο είχαν ευκαιρία με το σουτ του Ατσαλάκη να περνά λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Παπαβεργή, ενώ πριν το ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Ο Χατζησεβαστός έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Οικονόμου με πλασέ απ’ το ύψος του πέναλτι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα (39ο λεπτό). Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου με την Δόξα να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική και τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή αλλά να είναι «φλύαροι» επιθετικά.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι θέλησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του ματς και στο 49ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία όταν ο Μαριεττάκης έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Φράγκος πλάσαρε, με τον Κουρζή να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στο 50ο λεπτό η Κατταβιά διαμαρτυρήθηκε στον Κυρίτση, για χέρι του Μουνούχο μέσα στην περιοχή ενώ στο 52ο λεπτό η κεφαλιά του Διακάκη μετά από σέντρα του Μαριεττάκη πέρασε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για την Δόξα Καρδάμαινας στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 54ο όταν από σέντρα του Χατζησεβαστού, ο Κουρζής πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Όσο περνούσε η ώρα η Α.Ε. Κατταβιάς ανέβαζε την πίεσή της και στο 64ο λεπτό ο Ζαγκότσης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Μιαούδης απέκρουσε με το πόδια, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κούτσι έκανε την σέντρα με την κεφαλιά του Διακάκη να περνά άουτ.
Η Δόξα συνέχισε να ψάχνει στην κόντρα ένα τρίτο γκολ και στο 69ο είχε την ευκαιρία της όταν μετά από κάθετη πάσα του Πη, ο Χατζησεβαστός βρέθηκε απέναντι απ’ τον Παπαβεργή αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στην συνέχεια για πέναλτι, για μαρκάρισμα του Δράμη στον Ατσαλάκη αλλά ο Κυρίτσης έδειξε ότι παίζεται. Το 3-0 ήρθε τελικά στο 78ο λεπτό όταν ο Γιάννης Πης με κάθετη πάσα βρήκε τον Χατζησεβαστό και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν μετά από παράλληλη πάσα του Μαριεττάκη και πλασέ του Ζαγκότση για το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης αφού στο 91ο λεπτό, το σουτ του Μαριεττάκη από κοντά πέρασε άουτ.
Α.Ε. Κατταβιάς: Παπαβεργής, Αυγέρης (46ο Φράγκος), Κώτης, Δράμη, Μαριεττάκης, Σαλαμαστράκης, Τοπαλίδης (70ο Κόνομι), Κούτσι, Ζαγκότσης, Νασόπουλος, Διακάκης.
Δόξα Καρδάμαινας: Μιαούδης, Χατζηπαναγιώτης, Βασιλείου (81ο Παπαβασιλείου), Κόμπος, Μουνούχος, Πης Β., Χατζησεβαστός Σ. (91ο Μποϊλής), Ατσαλάκης (85ο Τσέλα), Κάρλος, Χατζηαντωνίου, Οικονόμου (75ο Πης Γ.)