Τεράστια νίκη του Κολοσσού!

Ένας εξαιρετικός Κολοσσός επικράτησε 84-74 στην έδρα του Άρη, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την ομάδα μας, όπου προηγήθηκε 13-3. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά οι «θαλασσί» διατηρούσαν τον έλεγχο (11-19). Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Καντζούρη ήταν άστοχοι, αλλά έκλεισαν μπροστά (20-22), την πρώτη περίοδο. Το ίδιο καλά μπήκε η ομάδα μας και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +8 (23-31), στο 14’. Οι «θαλασσί» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έχοντας τα ηνία του ματς ξέφυγαν στο +11 (30-41), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +8 (35-43).
Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την ομάδα μας να είχε τον έλεγχο και να διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (44-55). Στη συνέχεια, η αστοχία επέτρεψε στον Άρη να μειώσει στο -8 (47-55), αλλά Άρτις και Γκόινς έστειλαν την ομάδα μας στο +12 (49-61), στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Οι γηπεδούχοι κρατούνταν στο ματς με πολλά τρίποντα, αλλά από την άλλη ο Γκόινς ήταν σε εξαιρετική ημέρα και έτσι η ομάδα μας διατηρούσε τη διψήφια διαφορά της και στην τέταρτη περίοδο (69-82). Έτσι κύλησαν τα τελευταία λεπτά, με τους «θαλασσί» να μην απειλούνται και να νικούν 74-84.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-43, 49-61, 74-84
Άρης (Καμπερίδης): Σούλερ, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13 (2), Τσάλμερς 19 (4), Ντεκόζι 15 (3), Σταμάτης 5, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Λιτλ 14 (4).
Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3 (1), Άρτις 20 (2), Λιάπης, Καντέρ 13, Γκόινς 34 (5), Καμαριανός 2, Αρσενόπουλος, Μπιλλής, Ζάρας 8, Τούμπα 4.