Πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου για τον Δ.Σ. Ρόδου

Την πρόκριση της στο final 4 του Πανελλήνιου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου Δ.Σ. πανηγύρισε η ομάδα του Δ.Σ. Ρόδου μετά τη θριαμβευτική νίκη της εκτός έδρας και μάλιστα με ανατροπή σε βάρος του περσινού πρωταθλητή Αρμενόπουλου/Μέγα Αλέξανδρου Θεσσαλονίκης.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή 24 Μαρτίου, στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής Θεσσαλονίκης, η ομάδα του νησιού μας επικράτησε στην παράταση με σκορ 1-2 (ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε 1-1). Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό του ΑΡ.Μ.Α. στο 30’ με πολύ ωραίο στοπάρισμα και σουτ μέσα από την μικρή περιοχή ο Γλαβίνας (σκορ ημιχρόνου 1-0). Μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση στο 55’ με το άψογο τελείωμα του Μόσχου ύστερα από σέντρα-διαβήτη από αριστερά του Παπαδόπουλου Κ. Παρά τις ευκαιρίες που έχασαν και οι δύο ομάδες, το σκορ παρέμεινε 1-1 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Λίγο πριν την λήξη του α’ ημιχρόνου της παράτασης στο 102’, η μπάλα στρώθηκε στον Κουφάλλη, ο οποίος με ένα ασύλληπτο σουτ από τα 45 μέτρα έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γκιώση δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας (1-2). Στη συνέχεια το ματς έγινε rodeo με την ομάδα μας να χάνει την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στο 117’ χάνοντας ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, ενώ στο 119’ η ομάδα του ΑΡ.Μ.Α. είχε οριζόντιο δοκάρι μετά από σουτ εντός περιοχής. Η λήξη του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Δ.Σ. Ρόδου να πανηγυρίζουν τη μεγαλειώδη πρόκριση για το final 4 του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί φέτος στην πόλη της Χαλκίδας.

Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του Δ.Σ. Ρόδου διοργανώνει φέτος το 35ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Δ.Σ., η τελική φάση του οποίου θα διεξαχθεί στο νησί μας από τις 26 Ιουνίου έως τις 7 Ιουλίου 2019.

ΑΡ.Μ.Α ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ: Γκιώσης, Κεσσόπουλος, Παπαδόπουλος Χ., Αλεξανδρόπουλος (106’ Χατζάκος), Κίρκος, Γλαβίνας (70’ Λεωνίδης), Καλαμπαλίκης (57’ Παππάς), Ανθουλάκης (90’ Βασιλακάκης), Μπελούλης, Παπαδόπουλος Π., Μουκάζης

ΡΟΔΟΣ: Λαμπαδάκης, Διάκος, Μαλλιάκας, Μεϊμάρης, Ζωγραφίδης, Κουφάλλης, Παπαϊωάννου, Παπαδόπουλος Κ., Βλάχος (34’ Μόσχος, 97’ Στάγκας), Πούλιος, Δημητριάδης

*Το 35ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Δικηγορικών Συλλόγων θα διεξαχθεί στο νησί μας από τις 26 Ιουνίου έως τις 7 Ιουλίου 2019 με τη συμμετοχή 16 ομάδων δικηγορικών συλλόγων από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο! Οι ομάδες που θα συμμετάσχουν σε αυτήν θα προκύψουν από την προκριματική φάση που διεξάγεται αυτήν τη στιγμή σε όλη την Ελλάδα με τη συμμετοχή συνολικά 30 ομάδων. Οι δεκαέξι (16) ομάδες που θα προκριθούν στην τελική φάση θα χωριστούν μετά από κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 13-16 Μάΐου και θα μεταδοθεί live διαδικτυακά σε τέσσερις (4) ομίλους των τεσσάρων ομάδων ο καθένας, από τους οποίους θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες, δηλαδή οκτώ ομάδες που θα συνεχίσουν με νοκ άουτ παιχνίδια μέχρι τον μεγάλο τελικό της 7ης Ιουλίου. Οι αγώνες θα διεξαχθούν κυρίως στο Εθνικό Στάδιο «Διαγόρας» της Ρόδου, στο γήπεδο Καλυθιών, στο Καρακόνερο και στο γήπεδο Μαριτσών.