Διαγόρας- Ιωνικός Νικαίας: Έμφραγμα… στις καθυστερήσεις

• Με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Διαγόρας ισοφαρίστηκε από τον Ιωνικό χάνοντας μία σημαντική νίκη μέσα από τα χέρια του

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Διαγόρα με τον Ιωνικό για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.
Ο «γηραιός» προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Βασίλη Λινάρδου στο 41ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν ότι θα κατακτήσει τον «τρίποντο», στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Κάστρο με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε για τους Νικαιώτες.
Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, όσο περνούσε ο χρόνος ο Ιωνικός Νικαίας είχε μια ελαφρά υπεροχή, προσπαθώντας να φτάσει με αξιώσεις την εστία του Τσέλιου.
Ο Διαγόρας από την πλευρά του έκλεινε τους διαδρόμους στην αμυντική του γραμμή και αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί.
Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 11ο λεπτό, όμως το σουτ του Κάστρο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσέλιο, ενώ η κεφαλιά του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 30ο λεπτό κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του «γηραιού».
Οι γηπεδούχοι στην πρώτη οργανωμένη επίθεσή τους κατάφεραν να σκοράρουν με τον Βασίλη Λινάρδο στο 41ο λεπτό να… εκτελεί τον Αναγνωστόπουλο, έπειτα από ωραία σέντρα του Σανδραβέλη, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ιωνικό να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας την εστία του «γηραιού», ενώ οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Θεοδοσιάδη προσπαθούσαν να αμυνθούν σωστά, κάτι που το κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό.
Οι φιλοξενούμενοι πάρα την πίεσή τους δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, αφού μπλοκαρίστηκαν από την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.
Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν ότι ο Διαγόρας θα προσθέσει ακόμα μία νίκη στην συλλογή του, όμως ο Κάστρο είχε άλλη άποψη.
Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης (93ο λεπτό), ο έμπειρος επιθετικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα, αρχικά στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσέλιου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.
11ο λεπτό. Ωραίο σουτ του Κάστρο έξω από την περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσέλιος.
30ο λεπτό. Γέμισμα του Ρόλε, ο Κάστρο έκανε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως ο Τσέλιος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
41ο λεπτό, γκολ. Ωραία ανάπτυξη από τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα, η μπάλα έφτασε στον Σανδραβέλη που έκανε την σέντρα, με τον Λινάρδο να πιάνει το απευθείας σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού για το 1-0.
58ο λεπτό. Επικίνδυνο γύρισμα του Πλατέλλα, έδιωξε ο γκολκίπερ του «γηραιού» Τσέλιος.
64ο λεπτό. Το πλασέ του Αλάεθ δεν είχε δύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Αναγνωστόπουλος.
93ο λεπτό, γκολ. Σέντρα φάουλ του Πλατέλλα, ο Κάστρο στην… καρδιά της περιοχής έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Διαγόρα, με τον Ιωνικό να ισοφαρίζει σε 1-1.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Κοντοχρήστος (85ο Δημήτρουλας), Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Σανδραβέλης, Μασούρας, Ντοριβάλ (67ο Αυγενικού), Λινάρδος (60ο Αθανασίου), Γεωργίου (60ο Αθανασίου), Αλάεθ, Μπαστακός (85ο Σμυρλής).
Ιωνικός Νικαίας (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ (46ο Σίνγκ), Μουστάκης (83ο Κουιρουκίδης), Κύργιας, Φουρλάνος, Τιεντσέ (77ο Κόρμπος), Γκοτσούλιας (77ο Μάναλης), Μπρίτο (46ο Ματσούκας), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο.