Θρίαμβος για τους δικηγόρους της Ρόδου!!!

Την πρόκριση της στο final 4 του Πανελλήνιου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου Δ.Σ. πανηγύρισε η ομάδα του Δ.Σ. Ρόδου μετά τη θριαμβευτική νίκη της εκτός έδρας και μάλιστα με ανατροπή σε βάρος του περσινού Πρωταθλητή Αρμενόπουλου/Μέγα Αλέξανδρου Θεσσαλονίκης. Στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή, 24 Μαρτίου, στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής Θεσσαλονίκης, η ομάδα του νησιού μας επικράτησε στην παράταση με σκορ 1-2 (ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε 1-1). Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό του ΑΡ.Μ.Α. στο 30’ με πολύ ωραίο στοπάρισμα και σουτ μέσα από την μικρή περιοχή ο Γλαβίνας (σκορ ημιχρόνου 1-0). Μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση στο 55’ με το άψογο τελείωμα του Μόσχου ύστερα από σέντρα-διαβήτη από αριστερά του Παπαδόπουλου Κ. Παρά τις ευκαιρίες που έχασαν και οι δύο ομάδες, το σκορ παρέμεινε 1-1 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Λίγο πριν την λήξη του α’ ημιχρόνου της παράτασης στο 102’, η μπάλα στρώθηκε στον Κουφάλλη, ο οποίος με ένα ασύλληπτο σουτ από τα 45 μέτρα έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γκιώση δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας (1-2). Στη συνέχεια το ματς έγινε rodeo με την ομάδα μας να χάνει την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στο 117’ χάνοντας ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, ενώ στο 119’ η ομάδα του ΑΡ.Μ.Α. είχε οριζόντιο δοκάρι μετά από σουτ εντός περιοχής. Η λήξη του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Δ.Σ. Ρόδου να πανηγυρίζουν τη μεγαλειώδη πρόκριση για το final 4 του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί φέτος στην πόλη της Χαλκίδας. Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του Δ.Σ. Ρόδου διοργανώνει φέτος το 35ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Δ.Σ., η τελική φάση του οποίου θα διεξαχθεί στο νησί μας από τις 26 Ιουνίου έως τις 7 Ιουλίου 2019.

Συνθέσεις: ΑΡ.Μ.Α ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ: Γκιώσης, Κεσσόπουλος, Παπαδόπουλος Χ., Αλεξανδρόπουλος (106’ Χατζάκος), Κίρκος, Γλαβίνας (70’ Λεωνίδης), Καλαμπαλίκης (57’ Παππάς), Ανθουλάκης (90’ Βασιλακάκης), Μπελούλης, Παπαδόπουλος Π., Μουκάζης

ΡΟΔΟΣ: Λαμπαδάκης, Διάκος, Μαλλιάκας, Μεϊμάρης, Ζωγραφίδης, Κουφάλλης, Παπαϊωάννου, Παπαδόπουλος Κ., Βλάχος (34’ Μόσχος – 97’ Στάγκας), Πούλιος, Δημητριάδης