Πανηγυρίζει τον τίτλο ο ΓΑΣ Ιάλυσος

Αντίστροφα μετράει πλέον ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος για την κατάκτηση του τίτλου στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Με νίκη στην Κάτω Αχαΐα επί του Πανμοβριακού Ριόλου την ερχόμενη αγωνιστική, οι ”ερυθροκίτρινοι” θα κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Βέβαια αυτό μπορεί να γίνει ακόμη και με ισοπαλία ή και με ήττα, ανάλογα με το τι θα κάνει ο Γ.Σ. Διαγόρας στη Βάρδα. Όπως και να έχει, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος μετά τη νίκη επί του Διαγόρα Βραχνέικων ουσιαστικά εξασφάλισε τον τίτλο και ετοιμάζεται να πανηγυρίσει την άνοδο του στην παραπάνω κατηγορία. Το γκολ που πέτυχε μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα (στο 5ο λεπτό) ο Περογαμβράκης ήταν αρκετό για τους «ερυθροκίτρινους», ώστε να κερδίσουν έστω και δύσκολα τους Αχαιούς, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Σκορ και θέαμα προσέφερε ο Διαγόρας, ο οποίος νίκησε με το ευρύ 8-0, τον ουραγό και αδύναμο Αστέρα Αμαλιάδας, που μάλιστα ήρθε στη Ρόδο με πολλούς νεαρούς παίκτες. Η αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής, εξελίχθηκε γρήγορα σε παράσταση για ένα ρόλο, αφού ο «γηραιός» στο α’ ημίχρονο πέτυχε πέντε γκολ, είχε ένα δοκάρι, ένα ακυρωθέν γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Τη μεγάλη νίκη της ημέρας πέτυχε ο Φοίβος Κρεμαστής, έστω και αν αυτή ήταν μόνο για το γόητρο, καθώς «άλωσε» τη Βάρδα, επικρατώντας με 1-0 του τοπικού Π.Α.Ο. Η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη, παρά το γεγονός ότι έχει υποβιβαστεί, έπαιξε για τη φανέλα και το γόητρο της και πέτυχε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Φοίβο ήταν ο τερματοφύλακας Γιαννούλης, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, ενώ στο 74ο λεπτό ο Λαμίν πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Κατά τα άλλα ισόπαλο χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι παραμονής ανάμεσα στον Αχαρναϊκό και τη Νίκη Τραγανού (1-1), ενώ ο Παναιγιάλειος κέρδισε με 3-1 τον Πανμοβριακό Ριόλου και έμεινε ζωντανός στην υπόθεση- παραμονή. Τέλος, ο Παλληνιακός επικράτησε με 1-0 του Πανηλειακού, στα ματς της 23ης αγωνιστικής για τον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.