Ηττήθηκε σαν Κολοσσός!

Αυτός ο Κολοσσός μπορεί να μείνει στη Basket League… Οι «θαλασσί» ηττήθηκαν με 88-78 από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο πάλεψαν σαν «λιοντάρια» και κοίταξαν στα μάτια τους πιο ισχυρούς αντιπάλους τους. Η ροδίτικη ομάδα είχε πολύ καλή παρουσία, ήταν ιδιαίτερα αξιόμαχη και απέδειξε ότι με τις απαραίτητες αλλαγές, μπορεί να τα καταφέρει.
Τρεις μήνες μετά (το παιχνίδι αρχικά έπρεπε να διεξαχθεί στις 25 Νοεμβρίου 2018) διεξήχθη επιτέλους η «καταραμένη» αναμέτρηση στο «Βενετόκλειο», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Basket League. Το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε στη Ρόδο χωρίς τους Καλάθη, Παπαπέτρου, Λοτζέσκι και Παππά, ενώ λίγη ώρα πριν ξεκινήσει το παιχνίδι ανέβασε πυρετό ο Τόμας και έμεινε εκτός παρκέ. Οι «θαλασσί» «έπαιξαν» χωρίς τον Αμερικανό Μάλκολμ Λι που υπέστη θλάση (δεν ήταν καν στο γήπεδο) και τον τραυματία Αλέξανδρο Αγγελάκο, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής ήρθε στο «Βενετόκλειο» στο ημίχρονο, άρτι αφιχθείς από τη Γερμανία, όπου βρισκόταν με την Εθνική ομάδα. Φυσικά στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν και το ντεμπούτο του Στέργιου Κουφού στο τιμόνι του Κολοσσού, με τον έμπειρο τεχνικό να είναι ο 4ος κατά σειρά (μετά τους Νίκο Βετούλα, Κώστα Φλεβαράκη και Στάθη Νεραντζάκη) φέτος στον πάγκο της ομάδας.
Εξαιρετική παρουσία είχε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο απέναντι στον Παναθηναϊκό, αφού με όπλο τα τρίποντα (7/9 στο α’ δεκάλεπτο) και την άμυνα ζώνης, δεν άφησε τους «πράσινους» να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο προηγήθηκε με 3-10 (3’), ωστόσο με την είσοδο του στο παρκέ ο Μπράουνινγκ πέτυχε δύο «κολλητά» τρίποντα και μείωσε σε 9-10, ενώ με νέα τρίποντη «βόμβα» του Κάρτερ, το σκορ έγινε 12-10, με τον Κολοσσό να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-19, αλλά όταν ο Στέργιος Κουφός χαμήλωσε κι άλλο το σχήμα της ομάδας του, ο Κολοσσός βρήκε λύσεις πάλι από τα 6.75 και με τρίποντο του Γεωργαλλή έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με το απίστευτο 29-24.
Στο β’ δεκάλεπτο, οι «θαλασσί» έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και είχαν το προβάδισμα στο σκορ (35-30). Οι γηπεδούχοι όμως είχαν φθορά με φάουλ από νωρίς (15-8 τα φάουλ στο πρώτο ημίχρονο) και με «ξέσπασμα» του Λεκαβίτσιους, ο Παναθηναϊκός «γύρισε» το παιχνίδι κάνοντας το σκορ 41-46 για να κλείσει το ημίχρονο με 43-47. Οι Λεκαβίτσιους και Μήτογλου ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών ενεργειών του Παναθηναϊκού, ενώ ο Κολοσσός βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Μπράουνινγκ και Τσούπκοβιτς.
Στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» αρκετά την άμυνα του, με συνέπεια ο Κολοσσός να δυσκολευτεί στο σκοράρισμα. Με δύο βολές του Γκιστ το σκορ έγινε 46-54 (23’), με τον Μαυροειδή να περνάει στο παρκέ για πρώτη φορά, 6.23’ πριν από το τέλος της γ’ περιόδου. Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό με δύο βολές του Μήτογλου (48-58 στο 26’), όμως η αντίδραση των «θαλασσί» ήταν άμεση και με σερί 7-0 σε διάστημα ενάμισι λεπτού μείωσε σε 55-58 (28’). Με συνεχόμενα τρίποντα από Δημάκο και Παπαδάκη, οι Ροδίτες ισοφάρισαν σε 61-61 (29΄), ωστόσο ο Παναθηναϊκός με Κιλπάτρικ και Λεκαβίτσιους έκανε το 61-66, που ήταν και το αποτέλεσμα του γ’ δεκαλέπτου.
Το σερί για τους «πράσινους» έφτασε το 0-13 (από 61-61) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και τα σκορ έγινε 61-74 (32’) με τρίποντο του Λεκαβίτσιους και δύο βολές του Λάνγκφορντ, μετά από ανύπαρκτο αντιαθλητικό φάουλ που χρέωσε ο Ανδρικόπουλος τον Γεωργαλλή. Ο Κολοσσός μείωσε με τρίποντο του Τσούπκοβιτς (64-74), αλλά ο Κιλπάτρικ ήταν «ζεστός» και το σκορ έγινε 65-79 (34’). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο παρά τις σημαντικές απουσίες της, διαχειρίστηκε το παιχνίδι, είχε τις λύσεις και την εμπειρία (65-83 στο 35’) και έφτασε στη νίκη, διατηρώντας το αήττητο της στο πρωτάθλημα της Basket League. Οι Ροδίτες έκαναν κατάθεση ψυχής στο «Βενετόκλειο», έδειξαν καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους και κοίταξαν για τρία δεκάλεπτα στα μάτια τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν το ξέσπασμα των Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ και Λάνγκφορντ για να φύγουν νικητές. Από τον Κολοσσό κορυφαίοι ήταν οι Τσούπκοβιτς και Μπράουνινγκ.
*Για πρώτη φορά σε παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, το «Βενετόκλειο» δεν γέμισε, αφού στο γήπεδο δεν ήταν περισσότεροι από 700-750 φίλαθλοι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 29-24, 43-47(ημ.), 61-66, 78-88
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος- Καλογερόπουλος Ε.- Κωνσταντινόπουλος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουφός): Μπράουνινγκ 14(4), Κάρτερ 3(1), Δημάκος 9(2), Γεωργαλλής 5(1), Ντιγκς 4, Μπιλλής 2, Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς 20(3), Παπαδάκης 6(2), Πίνκστον 12, Μαυροειδής 3.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Πέιν 2, Λάνγκφορντ 11(1), Παπαγιάννης, Γκιστ 6, Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 18(2), Κιλιπάτρικ 14(2), Αντετοκούνμπο 12(1), Μήτογλου 16.