Διαγόρας- Νίκη Τραγανού: 1-1: «Απο-Χ-αιρέτα την… κορυφή που χάνεις»

Μακριά από την νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στον 6ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας έμεινε ο Διαγόρας. Ο «γηραιός» του Νίκου Παντέλη μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον ΓΑΣ Ιάλυσος και την ισοπαλία με τον Διαγόρα Βραχνέικων, αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 και με αντίπαλο την Νίκη Τραγανού στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής.
Η νέα απώλεια βαθμών για τους «κυανέρυθρους», τους υποχρέωσε να χάσουν κι άλλο έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα, με την κορυφή να απομακρύνεται, καθώς ο «γηραιός» βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τις υπόλοιπες ομάδες, με την διεκδίκηση του τίτλου να δυσκολεύει αρκετά, παρότι το πρωτάθλημα βρίσκεται ακόμα στην αρχή του.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον «γηραιό» να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, δημιουργώντας ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.
Οι σημαντικότερες ευκαιρίες του Διαγόρα στο πρώτο ημίχρονο, σημειώθηκαν στο 20ο λεπτό όταν το πλασέ του Μπαξεβάνου από καλή θέση πέρασε λίγο άουτ και στο 29ο λεπτό όταν τα δύο σουτ του Ντουαλά έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Αντωνόπουλος.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωθεί χωρίς σκορ, ο Γιάννης Γιώργου… έλυσε τον γόρδιο δεσμό, αφού με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τον Διαγόρα στο 45ο λεπτό, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Νίκη Τραγανού να φτάνει στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Ξενοδόχοφ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Βάτση να εκμεταλλεύεται το λάθος του γκολκίπερ του «γηραιού», σπρώχνοντας την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία κάνοντας το 1-1.
Οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα μετά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης, χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Ντουαλά στο 64ο λεπτό για να πάρουν το προβάδισμα, όμως το πλασέ του Αφρικανού ποδοσφαιριστή σταμάτησε στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
Ο «γηραιός» συνέχισε την πίεσή του, κλείνοντας την ομάδα της Νίκης Τραγανού στην άμυνά της. Στα τελευταία λεπτά ο Διαγόρας τα έπαιξε όλα για όλα στην επίθεση, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, σπαταλώντας δύο κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Αρχικά στο 88ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Γερόλυμου, ο Μουκίδης έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Μπουρλάκη το σουτ του οποίου απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Νίκης πάνω στην γραμμή του τέρματος και στο 90ο λεπτό όταν το δυνατό σουτ του Ντουαλά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο πάντως αδικεί τον Διαγόρα βάσει της αγωνιστικής του εικόνας.
Τα γκολ
45ο λεπτό. Ο Γιώργου έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή της Νίκης Τραγανού και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αντωνόπουλου κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα.
50ο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ για τους φιλοξενούμενους, ο Ξενοδόχοφ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Βάτση από κοντά να την σπρώχνει στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Νίκη Τραγανού.

Διαγόρας: Ξενοδόχοφ, Γερόλυμος, Παγώνης, Κρητικός, Ντερτιλής, Μπαξεβάνος, Γιώργου (60ο Μπουρλάκης), Χατζησάββας (74ο Μουκίδης), Γλυνός, Δήμας, Ντουαλά.
Νίκη Τραγανού: Αντωνόπουλος, Κολοτούρος Κ., Κολοτούρος Χ. Κολοτούρος Ε. ( 24ο λ.τρ. Παπαχριστόπουλος), Γαργαρώνης, Ακασσού, Λούτσι, Βάτσης, Ντιαλόσο (90ο Ζάχαρης), Κολοτούρος Δ. Κολοτούρης Ν ( 68ο Σκοζάι).