Μιχάλης Πολιάς: «Παλικαρίσια νίκη αλλά και προβληματισμός»

Ακάθεκτος συνεχίζει την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, ο Φοίβος Κρεμαστής.
Η ομάδα του Μιχάλη Πολιά πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στην συλλογή της, καθώς επικράτησε μέσα στ’ Αφάντου της ΑΕΡΑ με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, αποτέλεσμα που διατήρησε τους Κρεμαστενούς στην κορυφή του πίνακα, έχοντας το απόλυτο των βαθμών.
Η «δσπορ» επικοινώνησε με τον νεαρό τεχνικό του Φοίβου, που στις δηλώσεις που παραχώρησε, χαρακτήρισε παλικαρίσια την νίκη της ομάδας του και ταυτόχρονα παρουσιάστηκε προβληματισμένος από την εικόνα των ποδοσφαιριστών του στο δεύτερο ημίχρονο.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μιχάλη Πολιά:
« Νομίζω ότι κατακτήσαμε μια παλικαρίσια νίκη, μέσα σε μία δύσκολη έδρα, απέναντι σε μία ομάδα όπως είναι η ΑΕΡΑ που ΄΄ διψούσε΄΄ για βαθμούς.
Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος θα έπαιζε δυνατά, γνωρίζαμε ότι ο αγωνιστικός χώρος θα ήταν κάκιστος κι αυτό θα επηρέαζε περισσότερο την δική μας ομάδα, όπως και έγινε.
Πάντως στο παιχνίδι είχαμε δύο ΄΄πρόσωπα΄΄. Στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχήσαμε, είχαμε την κατοχή της μπάλας, δημιουργήσαμε φάσεις για να σκοράρουμε και καταφέραμε να προηγηθούμε.
Στο δεύτερο ημίχρονο χαλαρώσαμε ανεξήγητα, οπισθοχωρήσαμε και αυτό είναι κάτι που με προβλημάτισε.
Ωστόσο είχαμε ευκαιρίες να κάνουμε το 2-0, όμως σε μία τυχερή φάση, από αδράνειά μας ο αντίπαλος ισοφάρισε. Ευτυχώς για εμάς σκοράραμε στην συνέχεια και πήραμε μία μεγάλη νίκη γι’ αυτό και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές μας.
Πάντως με προβλημάτισε η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο» .
Από εκεί και πέρα, η προσοχή των Κρεμαστενών έχει στραφεί στο εκτός έδρας παιχνίδι της Τετάρτης με αντίπαλο την Αναγέννηση Έμπωνα για την 2η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου.
Η προετοιμασία του συλλόγου ξεκίνησε χθες και θα ολοκληρωθεί σήμερα, με τον Μιχάλη Πολιά να χωρίζει σε δύο γκρουπ τους ποδοσφαιριστές του για να προπονηθούν.
Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι σύμφωνα με τις πληροφορίες της «δσπορ» ο νεαρός τεχνικός αναμένεται να χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι της Τετάρτης, αρκετούς από τους ποδοσφαιριστές του που δεν έχουν μέχρι στιγμής πολύ χρόνο συμμετοχής.