Γ’ Εθνική Κατηγορία: Κρίμα και άδικο

Με τον βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές του επιστρέφει ο ΓΑΣ Ιάλυσος από την Κρήτη , καθώς η αναμέτρηση με τον Εργοτέλη, που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο, ολοκληρώθηκε στο 2-2.
Οι «τοξοβόλοι» δεν θα πρέπει να νιώθουν ευχαριστημένοι από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 87ο λεπτό, όταν και δέχτηκαν την ισοφάριση με αυτογκόλ του Μιχάλη Φυλακούρη.
Ο Εργοτέλης μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν νωρίς το σκορ με τέρμα του Καλέ στο 11ο λεπτό.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος από την πλευρά του κοίταξε πρώτα την άμυνά του και στην συνέχεια αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί.
Οι γηπεδούχοι πίεζαν για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, ωστόσο κόντρα στην ροή της αναμέτρησης ο ΓΑΣ Ιάλυσος έφτασε στην ισοφάριση με κοντινό σουτ του Σπάρταλη στο 39ο λεπτό.
Η ομάδα του νησιού μας πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με σκορ 2-1, καθώς σε αντεπίθεσή της στο 45ο λεπτό ο Δελαπόρτας έκανε το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, δημιουργώντας μεν αλλά χάνοντας ευκαιρίες.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος από την πλευρά του είχε και αυτός τις ευκαιρίες του να διευρύνει το προβάδισμά του. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν στο 2-1, ωστόσο στο 87ο λεπτό ο Μιχάλης Φυλακούρης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.
4ο λεπτό, κεφαλιά του Κατσικοκέρη από καλό σημείο, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου, η οποία έφτασε στον Πόι που έκανε το κοντινό πλασέ, με τον Βαλιτζό να απομακρύνει πάνω στην γραμμή τέρματος.
11ο λεπτό, γκολ. Σέντρα- φάουλ του Πόι μέσα στην περιοχή του ΓΑΣ Ιάλυσος, ο Καλέ με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον Εργοτέλη.
16ο λεπτό, δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους, έπειτα από σουτ του Κολόκα.
39ο λεπτό, γκολ. Ασίστ του Γιώργου Δελαπόρτα στον Παναγιώτη Σπάρταλη που με κοντινό σουτ ισοφαρίζει σε 1-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
45ο λεπτό, γκολ. Αντεπίθεση για τον ΓΑΣ Ιάλυσος, η μπάλα στρώθηκε στον Γιώργο Δελαπόρτα που με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για τους «τοξοβόλους».
47ο λεπτό, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μισέλ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.
65ο λεπτό, μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, καθώς ο Καϊμακαμούδης έκανε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
67ο λεπτό, τρίτο δοκάρι για τους γηπεδούχους σε σουτ του Καϊμακαμούδη μέσα από την περιοχή.
74ο λεπτό, αντεπίθεση για τον ΓΑΣ Ιάλυσο, με τον Μανώλη Χατζηφούντα να κάνει το σουτ, την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.
78ο λεπτό, σουτ του Γιώργου Δελαπόρτα, η μπάλα πέρασε άουτ.
87ο λεπτό, γκολ. Σέντρα του Καλέ μέσα στην περιοχή, ο Μιχάλης Φυλακούρης στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τον Εργοτέλη να ισοφαρίζει σε 2-2.
Εργοτέλης: Στεφανάκος, Γκοτσούλιας, Τσουμάγκας, Τζανής (73ο Μανουσάκης), Κολόκας, Ρουσάκης, Πόι, Μισέλ, Κατσικοκέρης, Κοιλιάρας (54ο Καϊμακαμούδης), Καλέ.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Παφιάκης (71ο Καρπαθάκης), Κοκκίνης (21ο λ.τρ. Λίτσος), Φυλακούρης, Βαλιτζό, Ρεκλείτης, Αρχοντούλης, Σπάρταλης (82ο Χατζηπέτρος), Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας.