Απόλλωνας Λάρισας – Διαγόρας: Άλωσε τον κάμπο ο «γηραιός»

«Παλικαρίσια» νίκη για τον Διαγόρα, ο οποίος επικράτησε μέσα στο A.E.L. F.C. Arena του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0, με τέρμα του Φώτη Γεωργίου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα Λάρισας να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι γηπεδούχοι πίεζαν την άμυνα του «γηραιού», κερδίζοντας κόρνερ και φάουλ έξω από την περιοχή, ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Θεοδοσιάδη ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στα αμυντικά τους καθήκοντα, απομακρύνοντας κάθε κίνδυνο από την εστία του Θέμη Τσέλιου.
Αυτά μέχρι το 25ο λεπτό, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του και δημιούργησε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.
Στο 26ο λεπτό ο Λινάρδος πάσαρε στον Σανδραβέλη, με τον τελευταίο να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο, το σουτ που επιχείρησε ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ, ενώ στο 28ο λεπτό ο Γεωργίου γύρισε στον Μασούρα, με τον νεαρό μέσο των «κυανέρυθρων» να κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να κατευθύνεται προς τα δίχτυα, όμως ο Μόρας κατάφερε να την απομακρύνει πάνω στην γραμμή του τέρματος.
Οι δύο ευκαιρίες… ανέβασαν ψυχολογικά τους ποδοσφαιριστές του «γηραιού» οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να δημιουργήσουν άλλη φάση, ενώ δεν απειληθήκαν και από τους γηπεδούχους.
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν κακό, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο και τον Διαγόρα να ελέγχει την κατάσταση.
Ο «γηραιός» απείλησε αρχικά στο 58ο λεπτό, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ πέρασε άουτ και στην συνέχεια πέτυχε το γκολ που έκανε την… διαφορά στην αναμέτρηση. Ήταν το 64ο λεπτό όταν ο Φώτης Γεωργίου με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, ενώ να σημειώσουμε ότι στην φάση έχει συμμετοχή και ο Μπαστακός.
Στο 77ο λεπτό ο Διαγόρας έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως το σουτ του Αυγενικού από θέση τετ α τετ, σταμάτησε ο Τάλισον και στην επαναφορά ο Αλάεθ σούταρε άουτ.
Ο Απόλλωνας από το 76ο λεπτό πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 79ο λεπτό το σουτ του Αθανασιάδη μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Τσέλιου και στο 82ο λεπτό μετά από φάουλ- σέντρα του Μπαστιάνου, ο Νύκταρης έκανε την γυριστή κεφαλιά με τον Σανδραβέλη να διώχνει την μπάλα πάνω από την γραμμή τέρματος.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρηση, ο Διαγόρας κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα χωρίς προβλήματα.
Το γκολ
64ο λεπτό, γκολ. Σέντρα Αλάεθ, κεφαλιά εξ’ επαφής του Γεωργίου, η Τάλιστον βρίσκει την μπάλα και την στέλνει στο κάθετο δοκάρι, όμως ο Γεωργίου παρότι πεσμένος στον έδαφος με νέα προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό»
Απόλλωνας Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Γκόλιας (80ο Νύκταρης), Μόρας, Καρίκκι, Σκούπρα, Χατζής, Μπάλας (70ο Μπάμπης), Λίταινας (64ο Γκουντρουμπής), Μπαλογιάννης (70ο Τασιούλης), Αθανασιάδης, Τζοβάρας (46ο Μπαστιάνος).
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Μασούρας, Ντοριβάλ (74ο Αθανασίου), Λινάρδος (74ο Αυγενικού), Γεωργίου (90ο Δημήτρουλας), Αλάεθ (90ο Θεοδωράκης), Μπαστακός (78ο Μανωλάκης).