Γ’ Εθνική Κατηγορία: Διπρόσωπος αλλά νικητής ο Α.Σ. Ρόδος

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο Α.Σ. Ρόδος, καθώς επικράτησε στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας του Ατσαλένιου με σκορ 2-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6η αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Τα «ελάφια» είχαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσαν και τα δύο γκολ τους, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οπισθοχώρησαν, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν, με την ομάδα της πόλης μας να προσθέτει ακόμα ένα πολύτιμο «τρίποντο» στην συλλογή της.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι την πρώτη επίσημη εμφάνιση με τον Α.Σ. Ρόδος πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας Παναγιώτης Πάππος.
Ο Α.Σ. Ρόδος μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πείρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.
Από την πλευρά του ο Ατσαλένιο, κοίταξε πρώτα να κλείσει του διαδρόμους προς την εστία του και στην συνέχεια αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί.
Τα «ελάφια» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 10ο λεπτό, όταν σε φάση διαρκείας ο Χρήστος Αμανατίδης ευνοήθηκε από τις κόντες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Ατσαλένιος έφτασε στην ισοφάριση με ωραία ατομική προσπάθεια του Μανώλη Ρουμπάκη.
Μετά το 25ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι.
Όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν στο ισόπαλο 1-1, ωστόσο στην τελευταία φάση ο Α.Σ. Ρόδος ευτύχησε να προηγηθεί εκ νέου με τον Μανώλη Ευγενικό (2-1).
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Α.Σ. Ρόδος οπισθοχώρησε ανεξήγητα, δίνοντας την ευκαιρία στον Ατσαλένιο να πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, «ψάχνοντας» το γκολ για να φέρει το παιχνίδι στα ίδια , χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία.
Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί σε δύο περιπτώσεις, στην αρχή και το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου με δράστη τον Ατματσίδη που όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αριστείδη Γαλάνη.
Φάσεις κα γκολ
7ο λεπτό, αντεπίθεση για την ομάδα του Ατσαλένιου, με τον Σακλαμάκη να κάνει το σουτ και τον Πάππο να μπλοκάρει την μπάλα.
10ο λεπτό, γκολ. Φάση διαρκείας στην περιοχή του Ατσαλένιου. Ο Τζιβίλογλου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Αμανατίδη που πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0 για τον Α.Σ. Ρόδος.
15ο λεπτό, γκολ. Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, με την μπάλα να φτάνει στον Ρουμπάκη στα αριστερά. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής μπήκε μέσα στην περιοχή, με διαδοχικές προσποιήσεις απέφυγε δύο αμυντικούς του Α.Σ. Ρόδος και από δύσκολη γωνία πλάσαρε τον Πάππο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Ατσαλένιο.
17ο λεπτό, σουτ του Ατματσίδη από καλή θέση, μπλόκαρε ο Γιαγκόζης.
23ο λεπτό, σέντρα του Σακλαμάκη είχε αποδέκτη της μπάλας τον Σταθόγλου που την έστρωσε με το στήθος στον Γεννητσαρίδη, όμως το σουτ του τελευταίου από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.
45ο λεπτό, γκολ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουρούπη, απέκρουσε ασταθώς ο Γιαγκόζης, με τον Ευγενικό να παίρνει το «ριμπάουντ», στέλνοντας από κοντά την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για τον Α.Σ. Ρόδος.
49ο λεπτό, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ατματσίδη, η μπάλα «σταμάτησε» στο οριζόντιο δοκάρι.
90ο λεπτό, αντεπίθεση για τον Α.Σ. Ρόδος με τον Ατματσίδη να κάνει το σουτ και τον Γιαγκόζη να αποκρούει στην μπάλα.
Α.Σ. Ρόδος: Πάππος, Καντιμοίρης, Κουρούπης, Τζιμογιάννης, Ανδρίκος, Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Κωνσταντίνου (87ο Νικήτας), Ευγενικός (46ο Στάτης), Ατματσίδης, Αμανατίδης ( 77ο Ιμεραλιλάι).
Ατσαλένιος: Γιαγκόζης, Καρβέλας, Βρεττός, Χαρίτος, Παπαδομιχελάκης, Χατζηανδρέου (52ο Γιαννόπουλος), Ρουμπάκης (46ο Πετράς), Σταθόγλου, Γεννητσαρίδης, Μπουτσάκης, Σακλαμάκης.