Καλαμάτα- Α. Σ. Ρόδος: 1-0 Ηττήθηκε στην Μεσσηνία

Την δεύτερη ήττα του στον Νότιο όμιλο του πρωταθλήματος της Football League, γνώρισε ο Α.Σ. Ρόδος.
Τα «ελάφια» του Κώστα Βελιτζέλου δεν άντεξαν στο δημοτικό στάδιο Παραλίας γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-0 από την Καλαμάτα στο ντέρμπι κορυφής, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Καλαμάτα να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ενώ οι ποδοσφαιριστές του Α.Σ. Ρόδος προσπαθούσαν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους και στην συνέχεια αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 2ο λεπτό, όμως το σουτ του Σουμπίνιο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Πίτκα, ενώ στο 4ο λεπτό η κεφαλιά του Ηλιόπουλου μετά από σέντρα του Μαβινγκά, δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ των «ελαφιών», όπως και το σουτ του Μπουσμπίμπα στο 10ο λεπτό, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Πίτκα.
Η υπεροχή της «Μαύρης Θύελλας» καρποφόρησε στο 24ο λεπτό, με τον Παυλίδη να… βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Μπουσμπίμπα, με τον τελευταίο να πλασάρει τον Πίτκα κάνοντας το 1-0 για την Καλαμάτα.
Οι ποδοσφαιριστές του Α.Σ. Ρόδος μετά το γκολ που δέχθηκαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να αντιδράσουν.
Τα «ελάφια» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 32ο λεπτό, όταν ο Τσίπρας πάσαρε στον Αρναρέλλη , ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Ταΐρη, ωστόσο το πλασέ του βρήκε στον γκολκίπερ της Καλαμάτας και στην συνέχεια κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας δύο φορές πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 39ο ο Μαβινγκά έκανε το σουτ με τον Πίτκα να μπλοκάρει εύκολα, ενώ στο 44ο λεπτό το δυνατό σουτ του Παπατόλιου έξω από την μεγάλη περιοχή, πέρασε λίγο άουτ, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο 45λεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με την Καλαμάτα να απειλεί στο 54ο λεπτό, με τον Καψάλη να απομακρύνει το επικίνδυνο γύρισμα του Παπατόλιου.
Στο 78ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως το πλασέ του Μαρκόφσκι μετά από πάσα του Αναστασόπουλου πέρασε λίγο άουτ.
Σε διάστημα δύο λεπτό η «Μαύρη Θύελλα» σπατάλησε ακόμα δύο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 79ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Αλεξόπουλου μέσα από την περιοχή, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 80ο λεπτό ο Χύσι με σωτήριο τάκλιν πρόλαβε τον Μαρκόφσκι πριν πλασάρει τον Πίτκα.
Η τελευταία φάση της αναμέτρησης ήταν για τον Α.Σ. Ρόδος, που έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όταν μετά από σύγχυση στην άμυνα της Καλαμάτας, ο Δελαπόρτας έκανε την κεφαλιά με τον Τσελεπίδη να απομακρύνει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή τέρματος.
Ο διαιτητής αναμέτρησης Χρήστος Βεργέτης σφύριξε την λήξη, με την Καλαμάτα να επικρατεί του Α.Σ. Ρόδος με σκορ 1-0.
Το γκολ
24 λεπτό. Ωραία πάσα του Παυλίδη στον κενό χώρο, ο Μπουσμπίμπα έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε με άνεση στην περιοχή του Α.Σ. Ρόδος και από θέση τετ α τετ πλάσαρε εύκολα τον Πίτκα, κάνοντας το 1-0 για την Καλαμάτα.
Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Tαΐρης, Μαβίνγκα, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Σουμπίνιο (57ο Νατσιόπουλος), Παυλίδης (λ.τρ. 53ο Αναστασόπουλος), Μπουσμπίμπα (73ο Γκαλίτσιος), Ηλιόπουλος (57ο Αλεξόπουλος), Μαρκόφσκι.
Α.Σ. Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (69ο Νικολόπουλος), Καραγεώργης (λ.τρ. 59ο Δελαπόρτας), Καψάλης, Πεχλιβανόπουλος, Σουλάι (46ο Χύσι), Μπαξεβάνος, Τσίπρας, Βουργουντζής (46ο Σερέντιουκ), Μαρτσάκης (84ο Μακρής), Αρναρελλης.