Την ώρα που όλη η Ελλάδα, έχει κινητοποιηθεί στέλνοντας από την πρώτη στιγμή, στους σεισμόπληκτους της Κρήτης, βοήθεια σε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, κάποιοι θεώρησαν καλό να εκμεταλλευτούν την κατάσταση για να… ξεσκαρτάρουν την ντουλάπα τους , περιφρονώντας την κατάσταση των κατοίκων, και απλώς έστειλαν ότι ήθελαν να ξεφορτωθούν. Από άπλυτα εσώρουχα, έως σεμεδάκια, γόβες και αποκριάτικες στολές, τρύπια σεντόνια σκοροφαγωμένες κουβέρτες, σκισμένα παπούτσια, ακόμη και… νυφικά. Το γεγονός κατήγγειλε με ανάρτηση του στο Facebook ο αρχιμανδρίτης Αγαθάγγελος Γιανναράκης ο οποίος τονίζει χαρακτηριστικά «”Βοηθώ σημαίνει σέβομαι όχι ξεσκαρτάρω πατάρι, ντουλάπα.. .» Η βοήθεια στον συνάνθρωπο είναι άρρηκτα δεμένη με τον σεβασμό της αξιοπρέπειας και της ανάγκης του. Οτιδήποτε άλλο είναι προσβολή.
Προσβολή
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2021/10/123-1.jpg)