Ο Ιπποκράτης λύγισε την… Ευρώπη!

Αν και καρδιοχτύπησε στο τέλος, ο Ιπποκράτης Κω ξεπέρασε το εμπόδιο της Ευρώπης Πευκοχωρίου με 72-68 και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες από το Μαρούσι και την Καστοριά. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου είχε το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα τελευταία σημεία και κράτησε τη νίκη, με την οποία παρέμεινε για τα καλά σε τροχιά πλέι-οφ. Ο Αντώνης Ασημακόπουλος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος έχοντας 14 πόντους απ’ τους συνολικά 19 που είχε στο ματς με την Ευρώπη Πευκοχωρίου να παίρνει πόντους απ’ τους Μανούσο και Γκάτζια στο πρώτο μέρος και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-31.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ιπποκράτης μπήκαν φουριόζοι, ανέβασαν την διαφορά μέχρι και στο +11 τρέχοντας ένα σερί 9-0 ωστόσο και πάλι η ομάδα του Σωτήρη Νικολαΐδη βρήκε λύσεις, αυτήν την φορά απ’ τον Ελευθεριάδη και τον Καμπουρίδη για να ροκανίσει ξανά την διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερό το προβάδισμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες με τους Ναούμη, Χατζηνικόλα και Χαρίση ωστόσο το Πευκοχώρι προσπαθούσε να ξαναμπεί στο ματς και κατάφερε στο τελευταίο λεπτό με ένα σουτ εκτός ισορροπίας απ’ τον Ακεψιμαΐδη να μειώσει την διαφορά στους δύο πόντους (69-67). Ο Ιπποκράτης πήγε στις βολές, ο Χατζηνικόλας ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη με τον Χαρίση να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να πασάρει στον Ναούμη ο οποίος πήγε στην γραμμή και με 2/2 κλείδωσε τη νίκη για τον Ιπποκράτη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-15, 39-31(ημ.), 54-50, 72-68
Διαιτητές: Μπίκας- Γιακείμη- Αργυρούδης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 5(1), Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 16(1), Καλαμπάκας 2, Ασημακόπουλος 18(3), Χατζηνικόλας 12(2), Χαρίσης 12, Ψαθάς, Μαστόρος 5, Δρόσος 2.
ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Νικολαΐδης): Τσούκας, Τζουβάρας, Ακεψιμαϊδης 9(2), Ελευθεριάδης 15(1), Βελισσαρίου 2, Κιτσούλης 8(1), Καμπουρίδης 13(3), Γκατζιάς 9(1), Μανούσος 12.