Ήττα και από τον Πορφύρα για την Τελχινίδα

Προσπάθησαν στον Πειραιά οι αθλήτριες της Τελχινίδας, αλλά η διαφορά δυναμικότητας με τον Πορφύρα ήταν μεγάλη και καθοριστική στη διαμόρφωση του τελικού 3-0 σετ υπέρ της αθηναϊκής ομάδας. Ο Πορφύρας είναι μια ομάδα που διαθέτει αξιόλογο ρόστερ με πλούσια εμπειρία. Πέρσι αγωνίστηκε στην Α1 και αποτελεί μαζί με τον Ηλυσιακό και τον Πανιώνιο τα φαβορί του ομίλου.

Οι αθλήτριες της Τελχινίδας έπαιξαν καλά στην άμυνα και είχαν αρκετές ευκαιρίες για κόντρα επιθέσεις αλλά οι πειραιώτισσες με συμπαγές μπλοκ και πολλές επιλογές στην επίθεση ήταν αυτές που στα δύο πρώτα σετ έπαιρναν τελικά τους πόντους.

Στο 3ο σετ η χαλάρωση των γηπεδούχων και οι αλλαγές στην αρχική εξάδα επέτρεψαν στις ροδίτισσες να προηγηθούν με 2-10. Η επαναφορά βασικών παιχτριών από τον προπονητή του Πορφύρα έφερε αποτέλεσμα και γρήγορα το σκορ έγινε 15-12 και στη συνέχεια 21-17.

Ακολούθησαν πολύ καλές και θεαματικές ενέργειες και από τις δύο πλευρές για να γραφτεί το τελικό 25-22 με την τελευταία φάση του αγώνα να διαρκεί 52΄΄.

ΑΟΦ Πορφύρας – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 σετ σε 64΄(25-13 σε 19΄, 25-14 σε 20΄και 25-22 σε 25΄)

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής) Μαρία Ράπτη, Άννα Μαρία Θεοχάρη, Δέσποινα Σιδεράτου, Εύη Χρήστου, Νόβη Γκούρα, Τζίνα Ξαγοραράκη, Μαριάννα Λιάρου (λ), Πετρίνα Μπουτσελάκου (λ), Στέλλα Μουστάκη, Εβελίνα Θαλασσινού, Πέννυ Καράκου, Άννα Φωτεινού και Άσια Κουόλ.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς): Μαρία Βρατσάλη, Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Καρολίνα Χρυσοχού, Ελένη Μητροπούλου, Ματίνα Γιαννέλη, Κατερίνα Χειμωνέττου, Κέλυ Δαουτοπούλου (λ) και Γεωργία Βερβερίδη.

Πολύ καλή η διαιτησία των Χρίστου Τριανταφυλλόπουλου και Γιώργου Βελώνη.