ΚΟΛΟΣΣΑΡΑ για…πολύ ψηλά!

Μαγικός ΚΟΛΟΣΣΟΣ! Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη «κατάπιε» στην κυριολεξία το Λαύριο, το οποίο κέρδισε με 82-59 μετά από μία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφάνιση. Οι «θαλασσί» όχι μόνο έπαιξαν εξαιρετική άμυνα (ξανά), αλλά έδειξαν στοιχεία μεγάλης ομάδας, ικανής να φτάσει πολύ ψηλά στη φετινή Basket League. Και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει διακριθέντας, αφού όσοι αγωνίζονται δίνουν και τη ψυχή τους. Αυτό φαίνεται και στα αποτελέσματα άλλωστε…
Ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτο ήταν πραγματικά… απολαυστικός! Μία ομάδα που χαιρόσουν να την βλέπεις να παίζει μπάσκετ. Οι «θαλασσί» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο παρκέ και μετά τα μέσα της α’ περιόδου έκαναν ότι ήθελαν το… Λαύριο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά 6-7 με τρίποντο του Γκόινς (στο 3’) και έκτοτε μόνο… Κολοσσός. Οι Ροδίτες ανέβασαν την απόδοση τους με αιχμή του δόρατος τον Ποτ αλλά και πολυφωνία στο σκοράρισμα και ξέφυγαν με 20-9 (7’). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη σκόραρε όποτε ήθελε και το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με νταμπλ-σκορ (30-15). ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ για τον Κολοσσό, που ήταν απλά απίστευτος.
Στο β’ δεκάλεπτο το Λάυριο ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να γίνει ιδιαίτερα απειλητικό, αφού ο Ηλίας Καντζούρης κέρδισε κατά κράτος τον Χρήστο Σερέλη στις κινήσεις του πάγκου. Το σκορ έγινε 30-19 και 34-25, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να «χτίσουν» ξανά διαφορά 14 πόντων (39-25) και να ξεφύγουν ακόμη και με +16 (43-27) Το ημίχρονο τελείωσε 43-29, με τους Ροδίτες να κυριαρχούν σε όλα τα επίπεδα, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Λαυρίου άλλαξε την εικόνα του αγώνα μετά το 26’… Ο Κολοσσός δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι το σημείο εκείνο αφού οι Τιλί και Ουίλιαμς έδωσαν λύσεις (59-44 στο 26’). Σε κρίσιμη καμπή του αγώνα, ανέβηκε ο Κάρτερ και μαζί του όλο το Λαύριο. Το 59-44 έγινε…59-54 (29’) με τρίποντο του Νικολαϊδη, για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα της γ’ περιόδου ο Μομίροφ με το πρώτο του τρίποντο (62-54).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο με κάρφωμα του Μομίροφ μετά από κλέψιμο του ίδιου και τρίποντο του Ουίλιαμς, ο Κολοσσός επανέφερε τα κεκτημένα του (67-54 στο 32’). Οι «θαλασσί» ήταν φανταστικοί ξανά στο τελευταίο δεκάλεπτο, επαναφέροντας και πάλι την εξαιρετική τους άμυνα. Αφήνοντας στον ένα πόντο το Λαύριο για πέντε λεπτά, ο Κολοσσός έκανε το σκορ 74-55 (35’) και έβαλε τέλος στην υπόθεση- νίκη. Ο Κολοσσός ήταν ΟΜΑΔΑ με τα όλα της και με σερί 15-1(!), έκανε το σκορ 77-55 (36’). Τα υπόλοιπα ήταν τυπική διαδικασία… ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ!
Τα δεκάλεπτα ήταν: 30-15, 43-29(ημ.), 62-54, 82-59
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Τσολάκος- Δαρλαμήτσος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3(1), Πράπας 3, Καμπούρης, Μομίροφ 10(1), Ουίλιαμς 16(4), Μαργαρίτης 7(1), Μπιλλής, Τιλί 11(3), Φλόιντ 4, Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 10, Ποτ 12(1).
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Λιούις 3, Κάρτερ 11(1), Νικολαΐδης 9(1), Σμιθ, Μουράτος 12, Αμινού 2, Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 7, Περσίδης 2, Γκόινς 8(2), Γερομιχάλος 3, Βουλγαρόπουλος 2.