Πρωτέας Καλύμνου: Φορτωμένος με μετάλλια

Πλούσια ήταν η συγκομιδή για τον Πρωτέα Καλύμνου στο Κύπελλο Ναυαγοσωστικής Ελλάδος που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Αθλητικού Ναυτικού Ομίλου Γλυφάδας.
Ο Πρωτέας κατέκτησε συνολικά 40 μετάλλια, ενώ οι αθλητές και οι αθλήτριες του πέτυχαν επτά νέα Πανελλήνια ρεκόρ.
Αναλυτικά στην σχετική ανακοίνωση που εκδόθηκε αναφέρονται τα εξής:
«Επέστρεψε ο Πρωτέας Ναυταθλητικός Ομιλος Καλύμνου, ο οποίος συμμετείχε στο Κύπελλο Ναυαγοσωστικής Ελλάδος 2022, το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 9 Οκτωβρίου στο κολυμβητήριο του Αθλητικού Ναυτικού Ομίλου Γλυφάδας. Η συγκομιδή των αθλητών του Πρωτέα ήταν 20 χρυσά, 7 ασημένια και 13 χάλκινα μετάλλια ενώ σημειώθηκαν και 7 νέα Πανελλήνια ρεκόρ!
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
-50μ. κολύμβηση με εμπόδια
Κορίτσια 13-15: 1η θέση Καραμπά Μελίνα με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.
Γυναίκες 18-29: 1η θέση Σταματελοπούλου Ελένη με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.
Βετεράνοι 50-59: 1η θέση Καραμπάς Αριστείδης με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.
-4Χ50μ. σκυταλοδρομία κολύμβησης με εμπόδια
Άνδρες: 1η θέση με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (2:07.35) με τους Κενενούνη Γιάννη, Γλυνάτση Μιχάλη, Ζωγραφάκη Μάμμα, Γλυνάτση Βασίλειο.
Στην περυσινή διοργάνωση η αποστολή του Πρωτέα είχε σημειώσει Πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 2:18.46, το οποίο καταρρίφθηκε από την αποστολή του Πανεπιστημίου στην Αγγλία τον Μάρτη του 2022, με προπονητή τον Μιχάλη Γλυνάτση με χρόνο 2:15.96.
Γυναίκες: 3η θέση Λόλια Μαρία, Σταματελοπούλου Ελένη, Σαλονικίδη Μιχαέλα, Καραμπά Μελίνα.
-100μ. ρυμούλκηση ανδρείκελου με πέδιλα
Αγόρια 16-17: 1η θέση Κενενούνης Γιάννης.
Άνδρες 18-29: 1η θέση Γλυνάτσης Βασίλειος.
Βετεράνοι 30-39: 1η θέση Γλυνάτσης Μιχάλης με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.
-100μ. μεταφορά ανδρείκελου με πέδιλα
OPEN Ανδρών: 1η θέση Ζωγραφάκης Μ. και 6η θέση Καραμπάς Α.
OPEN Γυναικών: 2η θέση Λόλια Μαρία με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ Κοριτσιών 16-17 (1:24.67) το οποίο κατείχε από την περσινή διοργάνωση η Χριστίνα Εργά, επίσης του Πρωτέα, με χρόνο 1:37.54.
-4Χ25μ. σκυταλοδρομία μεταφοράς ανδρείκελου
1η θέση, για 3η συνεχόμενη χρονιά, με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (1:36.37) με τους Ζωγραφάκη, Γλυνάτση Μ., Κενενούνη, Γλυνάτση Β. Η περυσινή αποστολή του Πρωτέα (Γλυνάτση Μ., Κελεμπέση, Γλυνάτση Β., Κενενούνη) είχε σημειώσει Πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 1:46.49.
3η θέση κατέλαβαν οι Καραμπά Μελίνα, Σαλονικίδη Μιχαέλα, Σταματελοπούλου Ελένη, Λόλια Μαρία.
-4Χ50μ. μικτή σκυταλοδρομία
Άνδρες: 1η θέση με τους Γλυνάτση Β., Κενενούνη, Ζωγραφάκη, Γλυνάτση Μ.
Γυναίκες: 2η θέση με τις Σαλονικίδη Μ., Σταματελοπούλου Ε., Καραμπά Μ., Λόλια Μ. με μόλις 0.03 δέκατα του δευτερολέπτου από την 1η ομάδα.
Είναι αξιοσημείωτο ότι για πρώτη φορά φέτος στο Κύπελλο του αθλήματος που σώζει ζωές, εντάχθηκαν αγωνίσματα ΚΑΡΠΑ, στα οποία οι αθλητές του Πρωτέα Ν.Ο. Κ. διέπρεψαν.
Στην κατηγορία των ανήλικων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ενήλικο θύμα την 1η θέση κατέλαβε ο Κενενούνης Γιάννης και την 2η θέση η Σαλονικίδη Μιχαέλα.
Στην κατηγορία των ανήλικων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ανήλικο θύμα το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Λόλια Μαρία.
Στην κατηγορία των ενηλίκων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ενήλικο θύμα την 3η θέση κατέλαβε ο Γλυνάτσης Μιχάλης.
Στην κατηγορία των ενηλίκων αθλητών που παρέχουν ΚΑΡΠΑ σε ανήλικο θύμα την 3η θέση κατέλαβε ο Γλυνάτσης Βασίλης.
Η διοίκηση συγχαίρει τον προπονητή Μιχάλη Γλυνάτση για την άρτια προετοιμασία της ομάδας, για την σταθερά εξαιρετική εμφάνιση και τους αθλητές για τις άριστες επιδόσεις τους».