Πρώτη νίκη για την Τελχινίδα!

Η πρώτη νίκη για την Τελχινίδα είναι γεγονός… Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά «έσπασε το ρόδι» το βράδυ της Πέμπτης στο «Βενετόκλειο» κερδίζοντας με 3-0 σετ την Αναγέννηση Σάμου στο ντέρμπι ουραγών του 2ου ομίλου νότου της Α2 Κατηγορίας, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής. Τα κορίτσια της ροδίτικης ομάδας ήταν αποφασισμένα να πάρουν το «τρίποντο» και τα κατάφεραν, παίρνοντας τη νίκη γοήτρου, λίγο πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Η Τελχινίδα ήταν καλύτερη, οι αθλήτριες της προσπάθησαν φιλότιμα και η νίκη ήρθε στο «Βενετόκλειο». Η Αναγέννηση ήρθε στη Ρόδο με επτά κορίτσια και δεν μπόρεσε να κάνει καλύτερο, χάνοντας σχετικά άνετα από την καλύτερη Τελχινίδα. Στο 1ο σετ το 7-9 με τα πολύ καλά σερβίς έγινε γρήγορα 14-9. Η επικράτηση της ροδίτικης και στο κέντρο του φιλέ συντήρησε τη διαφορά σε 20-15 και το σετ τελείωσε με 25-18. Στο επόμενο σετ το σερβίς τακτικής έφερε πάλι αποτέλεσμα για τις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου οι οποίες ξέφυγαν στο σκορ με 14-10. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν αρχικά σε 15-15 και στη συνέχεια σε 17-17. Και σε αυτό το σημείο η Αναγέννηση ‘πλήρωσε’ την απουσία λίμπερο αφού έδωσε πολλούς πόντους στην υποδοχή και το σετ τέλειωσε με 25-19 για την Τελχινίδα. Στο 3ο σετ, μετά το αρχικό 5-1, οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως και το 10-10. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 17-10 και χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν κέρδισαν κι αυτό το σετ με 25-20.
Τα σετ: 25-18 (21’), 25-19 (22’), 25-20 (25’)
Διαιτητές: Λιδωρικιώτη- Σταματίου
ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Χειμωνέττου Α., Αμορανίτη Ν., Τερζίου Φ., Σκορδά Α., Γιαννέλη Σ., Δαουτοπούλου Κ., Αμορανίτη Ε., Μίχου Φ., Βρατσάλη Μ., Αποστολάκη Α., Μητροπούλου Ε., Χρυσοχού Κ., Βερβερίδη Γ., Κουφομανώλη Τ.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ (Γιώργος Τουρνάκης): Φράγκου Β., Μαραιοκαμπίτη Στ., Μαραθοκαμπίτη Σοφ., Σπηλιωτοπούλου Α., Μιχαλιού Ε., Μαγγιρίδου Ε., Βαλιδάκη Μ.