Α.Σ. Ρόδος- Πανιώνιος: 1-0: Πήρε το ντέρμπι και… πάτησε στην κορυφή

Σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 πέτυχε ο Α.Σ. Ρόδος σε βάρος του Πανιώνιου στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Τα «ελάφια» πέτυχαν το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Βογιατζή στο 7ο λεπτό και… πάτησαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Α.Σ. Ρόδος, αφού στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Πανιωνίου, κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, με τον Βασίλη Βογιατζή να μην λαθεύει στην εκτέλεσή του, κάνοντας το 1-0 για τα «ελάφια» στο 7ο λεπτό.
Οι ποδοσφαιριστές του Πανιώνιου πήραν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής στην συνέχεια, χωρίς όμως να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες.
Από την πλευρά τους οι «πράσινοι», έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία τους και αναζητούσαν χώρους για να αντεπιτεθούν.
Στο 14ο λεπτό ο Πανιώνιος απείλησε με μακρινό σουτ του Γροντή, το οποίο δεν ανησύχησε τον Μανουσάκη, ενώ στο 22ο και στον 31ο λεπτό η Ρόδος σπατάλησε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Μουζακίτη και Τζουανάκη για να διπλασιάσει τα τέρματά της.
Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 40ο λεπτό και ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Μανουσάκη να μπλοκάρει την εκτέλεση φάουλ του Γροντή από καλή θέση.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Ρόδος απείλησε πρώτη, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολόπουλου που δεν ανυσύχησε τον Αντωνόπουλο, ενώ στο 60ο λεπτό ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Γκέτσι.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Στο 84ο και στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι σπατάλησαν μεγάλες φάσεις με τους Μπαρμπαρούση και Τζουανάκη να μην βρίσκουν στόχο για να διπλασιάσουν τα τέρματα των «ελαφιών». Στο 90ο λεπτό ο Πανιώνιος έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όμως το σουτ του Γκέτσι πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Μανουσάκη, με το 1-0 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Θανάση Ζαχαρόπουλου.
7ος λεπτό. Γκολ για τη Ρόδο από το σημείο του πέναλτι: Φάουλ- σέντρα του Νικολόπουλου, κεφαλιά του Καταρτζή με την μπάλα να βρίσκει σε χέρι αμυνόμενου και τον διαιτητή της αναμέτρησης Θανάση Ζαχαρόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βασίλης Βογιατζής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αντωνόπουλου, κάνοντας το 1-0 για τα «ελάφια».
14ο λεπτό: Συρτό σουτ του Γροντή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μανουσάκη.
22ο λεπτό: Ευκαιρία για τη Ρόδο, με τον Αντωνόπουλο να απομακρύνει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μουζακίτη.
31ο λεπτό: Γύρισμα του Νικολόπουλου, ο Τζουανάκης πλάσαρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Αντωνόπουλου.
40ο λεπτό: Φάουλ σε καλή θέση για τον Πανιώνιο. Εκτέλεσε ο Γροντής, με τον Μανουσάκη να μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
57ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση του Νικολόπουλου από καλή θέση, μπλόκαρε σταθερά την μπάλα ο Αντωνόπουλος.
60ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Γκέτσι ξεκίνησε την προσπάθεια του από τον χώρο του κέντρου, μπήκε στην περιοχή, ωστόσο το σουτ του από πλάγια θέση πέρασε παράλληλα από την εστία του Μανουσάκη.
84ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για την Ρόδο. Ο Κάμπα κινήθηκε ωραία από τα δεξιά, έβγαλε την σέντρα για τον Μπαρμπαρούση, ο οποίος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
86ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ρόδο. Γύρισμα του Κάμπα, ο Τζουανάκης πλάσαρε από πλεονεκτική θέση και ο Αντωνόπουλος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.
90ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Γκέτσι να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μανουσάκη.
Α.Σ. Ρόδος (Νίκος Κουρμπανάς): Μανουσάκης, Τρόκα, Νικολόπουλος, Σουλάι, Κανταρτζής, Βογιατζής Β., Κάμπα (90ο Μαντικός), Τσούτσης (80ο Μάγκας), Μπαρμπαρούσης, Τζουανάκης, Μουζακίτης (70ο Γκίνο).
Πανιώνιος (Νίκος Κούστας): Αντωνόπουλος, Πριόνας, Λίμα (76ο Παπαδάκης), Καλύβας, Μπρέγκου, Ρέντζης (56ο Τσίπρας), Πίσπας (9ο λ.τρ. Γκέτσι), Τσιμπόκας (76ο Μούντριχας), Γροντής, Γκότοβος, Στούπης.