Πρωτιές για Κωνστάντουρα και Σαλπαδήμο

Την πρώτη θέση στον αγώνα των 200 μέτρων στην κατηγορία Παίδων κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Κωνστάντουρας του Διαγόρα, στην Ημερίδα πίστας που διοργανώθηκε από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο, την περασμένη Κυριακή.

Ο αθλητής του «γηραιού» ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας πίσω του τον Σπύρο Δερβάρη και στην τρίτη θέση τον Βασίλη Δημητρόπουλο, οι οποίοι κατέκτησαν τα άλλα δύο μετάλλια στο αγώνισμα.

Στην ατομική χρονομέτρηση Παίδων, ο Κωνστάντουρας κατέκτησε την τέταρτη θέση με χρόνο 35,792. Ο πρωτοεμφανιζόμενος στην κατηγορία των παίδων Ανδρέας  Καλαθενός, επίσης αθλητής του Διαγόρα,  κατετάγη 5ος στα 200μ και στα 500μ αντίστοιχα, δείχνοντας τις ικανότητες του. Ο Κωνστάντουρας πήρε μέρος και στον τελικό αγώνα πόντων (60 στροφές), καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση.

Από την πλευρά του ο Σπύρος Σαλπαδήμος του Ποδηλατικού Συλλόγου Ρόδου «Μεσόγειος» κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στην ατομική χρονομέτρηση εφήβων με χρόνο 1,08,141, όπως επίσης τη δεύτερη στα 200 μέτρα εφήβων.

Ο Σαλπαδήμος κατέλαβε την 11η θέση στο αγώνισμα του Κέιριν και την 15η σε αυτό του τελικού αγώνα πόντων (100 στροφές).

Η Ημερίδα ήταν ένα δυνατό δοκιμαστικό τεστ πριν από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα γίνει στις 17 με 19 Απριλίου 2015 στο ΟΑΚΑ.