Να ”σπάσει” την παράδοση

Τον 6ο κρίκο της αλυσίδας των αναμετρήσεων τους στη Basket League θα προσθέσουν Κολοσσός και Λαύριο. Η ομάδα της Λαυρεωτικής έχει το προβάδισμα στη μικρή ιστορία αυτών των αγώνων αφού νίκησε στους τέσσερις από τους πέντε. Ένα ακόμη χαρακτηριστικό αυτών των αγώνων, είναι ότι μόνο μία φορά ανέδειξε νικήτρια την εκάστοτε γηπεδούχο ομάδα. Ήταν στο παιχνίδι της σεζόν 2015-16 που έγινε πρόπερσι στο Λαύριο με την τοπική ομάδα να επικρατεί με 84-73. Στα δύο παιχνίδια της Ρόδου, το Λαύριο έκανε το 2/2…
*Στην περίοδο 2015-16 επικράτησε με 72-61 (Λαρεντζάκης και Ντέιβιςς 13 – Νίξον και Κρουμπάλι 15)
*Στην περίοδο 2016-17 νίκησε με 79-63 (Χολ 13, Τσούκου 11 – Γκρέι 20, Χάμιλτον).
*Τέσσερις πόντοι θα είναι αρκετοί για τον Σταύρο Σχίζα ώστε να φτάσει τους 400 στην καριέρα του στη Basket League.
*Με την 344η εμφάνιση του στην κατηγορία, ο Γιάννης Γεωργαλλής θα ξεπεράσει τον Νίκο Οικονόμου και θα γίνει ο 23ος της σχετικής λίστας.
*Ο Ραμόν Χάρις συμπλήρωσε 10 συνεχόμενα παιχνίδια με δύο τουλάχιστον εύστοχα δίποντα.
*Με τέσσερις πόντους ο Τζαμάλ Νίξον θα γίνει ο 2ος παίκτης στην ιστορία του Λαυρίου στη Basket League, μετά τον Ντεμάριους Μπολντς, που θα φτάσει τους 500.
*Ο Τόνι Μέιερ απέχει 15 πόντους από τους 500 στο ελληνικό πρωτάθλημα.
*Ο Ντορόν Λαμπ είχε στις επτά από τις οχτώ τελευταίες εμφανίσεις του, τουλάχιστον δύο εύστοχες βολές.