Δεν άντεξε στο Ο.Α.Κ.Α.

Άκρως φυσιολογική ήττα γνώρισε ο Κολοσσός από τον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α. (90-65), στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Basket League. H ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν εξαιρετική στο α’ δεκάλεπτο και αρκετά ανταγωνιστική μέχρι και το 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του έκανε σερί 23-11 και έφτασε άνετα στην επικράτηση. Έτσι, μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, οι «θαλασσί» γνώρισαν την ήττα από έναν πολύ ισχυρό και δυνατό αντίπαλο όπως είναι ο Παναθηναϊκός. Οι Ροδίτες χάρη κυρίως στους Ουότερς και Λαρεντζάκη προσπάθησαν για το καλύτερο στο Ο.Α.Κ.Α., ενώ ο Άρης Λυκογιάννης δεν είχε στη διάθεσή του τον αρχηγό της ομάδας Άγγελο Τσάμη. Οι «πράσινοι» όμως απέδειξαν την ποιοτική διαφορά τους στο παρκέ και με κορυφαίους τους Μπατίστα και Σλότερ, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Εξαιρετική εικόνα παρουσίασε ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτο στο Ο.Α.Κ.Α. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και με τους Χάγκινς και Ουότερς να δημιουργούν ρήγματα κατάφερε να προηγηθεί με +6 (14-20). Οι γηπεδούχοι μπήκαν χαλαροί στο παρκέ, με τον Κολοσσό να ελέγχει το ρυθμό και παίζοντας καλή άμυνα να έχει το προβάδισμα στο σκορ. Μετά το 6-4 (4’), οι Ροδίτες προηγήθηκαν 6-9 με δίποντο του Χάγκινς και τρίποντο του Σκοτ, ενώ με προσπάθεια του δεύτερου το σκορ έγινε 9-15 (8’) και 11-17 (8.30’) με 2/2 βολές του Λαρεντζάκη. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μείωσε με τον Μπατίστα σε 14-17, για να απαντήσει με γκολ-φάουλ ο Ουότερς (14-20).
Όπως ήταν λογικό τα πράγματα άλλαξαν στο β’ δεκάλεπτο… Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έδωσε άλλο ρυθμό στον Παναθηναϊκό και μοίραζε αφειδώς ασίστ, ενώ ο Σλότερ πήρε το όπλο του… Με το «καλημέρα» ο Αμερικανός με δύο συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε 20-20 (11’), ενώ Φώτσης και Χαραλαμπόπουλος με νέα τρίποντα διαμόρφωσαν το 28-25. Προς τιμήν του ο Κολοσσός δεν άφησε τον…εκστασιασμένο και εύστοχο Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ (32-29 στο 15’), αλλά ήταν φανερό ότι οι «πράσινοι» ξύπνησαν… Με τον Μπατίστα το σκορ έγινε 38-31, ενώ με καλάθι του Σλότερ η ψαλίδα άνοιξε στο +9 (42-33) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στη β’ περίοδο, ο Κολοσσός έκανε επιμέρους σκορ 28-15, επέβαλε πλήρως το ρυθμό του απέναντι στους «θαλασσί» που δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις κυρίως στους Σλότερ και Μπατίστα που πέτυχαν 22 από τους 42 πόντους του Παναθηναϊκού.
Στην «επανάληψη», αν και ο Παναθηναϊκός έδειξε τη διάθεσή να ξεφύγει στο σκορ χάρη κυρίως στην καλή παρουσία των δύο προαναφερθέντων αθλητών, εντούτοις ο Κολοσσός είχε καλή παρουσία και κοίταξε στα μάτια τους «πράσινους». Ο Ουότερς ήταν σταθερή αξία, οι Σμιθ και Σκοτ έδωσαν λύσεις και έτσι οι Ροδίτες αποδείχθηκαν «σκληρό καρύδι». Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 46-35 (21’), ενώ πήραν τη μέγιστη τιμή τους (+13), όταν προηγήθηκαν 57-44 με τον Μπατίστα να φτάνει τους 17 πόντους… Στο σημείο εκείνο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έτρεξε σερί 2-7 και με τους Ουότερς, Σμιθ και Σκοτ μείωσε σε 59-54 (28’), αναγκάζοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα και σε διάστημα δύο λεπτών κατάφερε να μεγαλώσει τη ψαλίδα (67-54) με το συνολικό σερί να φτάνει το 8-0, ενώ ο Λαρεντζάκης διαμόρφωσε με δίποντο το 67-56 του γ’ δεκαλέπτου.
Το «τριφύλλι» στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε αποφασισμένο να «τελειώσει» το παιχνίδι και ξέφυγε 71-56 (32’) με Διαμαντίδη και Γιάνκοβιτς, με τον Άρη Λυκογιάννη να καλεί τάιμ-άουτ. Ο Παναθηναϊκός πάντως ανέβασε κι άλλο την απόδοση του (77-56 στο 33’), με τους φιλοξενούμενους κάνουν αρκετά λάθη στο διάστημα αυτό. Οι «θαλασσί» έμειναν από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο, με τους «πράσινους» να ξεκινούν με σερί 11-0 και τον Κολοσσό να μένει χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά, πριν δηλαδή ο Σκοτ μειώσει σε 78-59. Ο Ουότερς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και το υπόλοιπο του αγώνα είχε τυπική διαδικασία (82-61 στο 36’), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στη νίκη
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-20, 42-35 (ημ.), 67-56, 90-65
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος- Παφίλης- Νικολούλης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7(1), Σλότερ 15(3), Μποχωρίδης 4, Γιανκοβιτς 4, Φώτσης 3(1), Νέλσον 3(1), Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 9(2), Γκιστ 9, Μπατίστα 17, Κόνιαρης 6, Διαμαντάκος 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 13(1), Σιόλογκας, Ουότερς 15(1), Μανωλόπουλος 2, Σμιθ 8, Στεφανίδης, Λίντεν 6(1), Σκοτ 12(3), Χάγκινς 7.