Νικητής ο Πολωνός ο Marceli Boguslawski στον πρόλογο του Tour of Rhodes!

Σήμερα, με τον πρόλογο άνοιξε η αυλαία στο Tour of Rhodes… Η σημερινή μέρα περιλάμβανε τον πρόλογο, ένα μικρό σε απόσταση ατομικό χρονόμετρο, με μήκος 1900 μέτρα. Πραγματοποιήθηκε στον παραλιακό δρόμο δίνοντας έτσι την ευκαιρία, έστω και από απόσταση λόγω υγειονομικών πρωτοκόλλων, σε αρκετούς φίλους της ποδηλασίας να δουν την πρώτη μάχη. Καθώς η απόσταση ήταν μικρή, οι αθλητές πίεσαν από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο μέτρο της διαδρομής. Νικητής αναδείχθηκε ο 23χρονος Πολωνός Marceli Boguslawski της Πολωνικής ομάδας Mazowsze Serce Polski με χρόνο 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα κάτι που σημαίνει πως είχε μέση ωριαία ταχύτητα 51,097 χλμ/ώρα.
Μόλις 1 δευτερόλεπτο πίσω του τερμάτισε ο 22χρονος Ολλανδός Daan Hoole της SEG Racing Team με προπονητή τον Ιωάννη Ταμουρίδη. Στα 8 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή τερμάτισαν οι Έλληνες Πολυχρόνης Τζωρτζάκης και Παναγιώτης Καρατσιβής που κατέκτησαν την 22η και 28η θέση αντίστοιχα. Η Παρασκευή περιλαμβάνει το πρώτο etape του αγώνα, που είναι και το μικρότερο από τα τρία μεγάλα etape. Έχει μήκος 138,5 χιλιόμετρα και 1615 υψομετρικά. Στο 24ο και στο 100ο χιλιόμετρο υπάρχουν ενδιάμεσα sprint, η κορυφή της μεγαλύτερης ανάβασης βρίσκεται στο 750 χιλιόμετρο και αφού που έχουν προηγηθεί κάποιες μικρότερες αναβάσεις ενώ τα τελευταία 20 περίπου χιλιόμετρα είναι κατηφορικά και επίπεδα, φτάνοντας σε μαζικό sprint.
Ο Marceli Boguslawski θα φορά την κίτρινη φανέλα του πρωτοπόρου ενώ ο 2ος της γενικής κατάταξης, Daan Hoole, θα φορά τη λευκή φανέλα αφού προηγείται στην κατάταξη των νέων. Καλύτερη ομάδα μετά τον πρόλογο είναι Νορβηγική Team Coop με την εθνική ομάδα της Ελλάδας να βρίσκεται στη 10η θέση ανάμεσα στις 25 ομάδες που συμμετέχουν.

ΦΩΤΟ: ΝΑΣΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ