Η πρώτη τραγωδία του 2023 ήρθε να μας ξαναθυμίσει τα τεράστια κενά στην ψυχική υγεία. Το τραγικό τίμημα πλήρωσε ενα βρέφος… Συνεχίζουμε να καταγράφουμε περιστατικά, συνεχίζουμε να αδιαφορούμε. Πόση ακόμη φρίκη μέχρι να επικρατήσει πλήρως η ψυχική φροντίδα στην κοινότητα με τους αναγκαίους πόρους-προσωπικό και συμμετοχή όλων μας; Και βέβαια το ζητούμενο δεν είναι μόνο η δημιουργία δομών υποστήριξης. Είναι και η υποστήριξη του πληθυσμού με ενημέρωση. Βλέπουμε καμπάνιες για τα πάντα, για κάθε είδους ασθένεια, εκτός από τη ψυχική. Μία καμπάνια θα έκανε αρκετούς ανθρώπους να αναγνωρίσουν επάνω τους το πρόβλημα και να αναζητήσουν βοήθεια. Και αν δεν τα κατάφερναν οι ίδιοι, οι συγγενείς τους θα εντόπιζαν εκείνα τα σημάδια, τα συμπτώματα, που χρήζουν άμεσης παρέμβασης. Ναι, μία ευρεία καμπάνια που θα έλεγε στον πληθυσμό ότι αν αναγνωρίσει κάποια συμπτώματα στο περιβάλλον του, πρέπει να επικοινωνήσει με τη γραμμή ψυχικής υγείας. Γιατί αυτό που μας λείπει δεν είναι τόσο οι δομές, όσο η ενημέρωση.
Να μας ξαναθυμίσει
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2023/01/6-1-2.jpg)