«Άλωσε» και το Ηράκλειο!

Σπουδαία νίκη πέτυχε το Ροδίων Άθλησις στο Ηράκλειο κόντρα στον Ο.Φ.Η., στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Α2 Κατηγορίας το Σάββατο με 3-0 σετ και παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, συνεχίζοντας την εξαιρετική του παρουσία στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη έκανε πολύ καλή εμφάνιση, κερδίζοντας στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ, ενώ άντεξε στην αντεπίθεση του Ο.Φ.Η. και έφτασε στη νίκη. Οι Ροδίτες για μία ακόμη φορά έπιασαν τη γνωστή καλή τους απόδοση, βρήκαν λύσεις στα πιο κρίσιμα σημεία και έφυγαν νικητές από το «Βαρδινογιάννειο». Αυτή είναι η δεύτερη νίκη που πετυχαίνει το Ροδίων Άθλησις στην Κρήτη, αφού είχε προηγηθεί αυτή στην πρεμιέρα με αντίπαλο το Ρέθυμνο στο «Μ. Μερκούρη».

Στο 1ο σετ, το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο (4-3, 7-7), ενώ η ομάδα μας έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού προηγήθηκε με 15-20 και 21-24. Ο Ο.Φ.Η. ισοφάρισε σε 24-24, αλλά το Ροδίων Άθλησις είχε τη ψυχραιμία και κέρδισε το σετ με 25-27. Στο 2ο σετ, οι φιλοξενούμενοι και πάλι πήραν το προβάδισμα με 2-4 και 8-12 για να ξεφύγουν με 14-19. Και πάλι όμως ο Ο.Φ.Η. αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 23-22, αλλά το Ροδίων Άθλησις είπε την τελευταία λέξη και με 23-25 έκανε το 0-2. Στο 3ο σετ, τα πράγματα είχαν αντίθετη… φορά. Οι Κρητικοί ξεκίνησαν καλύτερα (7-5), ξέφυγαν με 13-9 και 18-12, με το Ροδίων Άθλησις να αντιδράσει (23-20), αλλά τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 25-21. Στο 4ο σετ Ροδίων Άθλησις, η ομάδα μας ήταν σοβαρή (9-13 και 10-17), έκανε το 15-22 και κέρδισε εύκολα με 16-25, παίρνοντας την πολύτιμη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 25-27, 23-25, 25-21, 16-25

Ο.Φ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Ματαλιωτάκης): Πατσιαλής, Τσαγκαρούλης, Μουτάφης, Γεώργας, Παπαδάκης, Δρουγκάκης, Κοσκινάς, Περπινάκης, Μαγριπλής, Θεοδώρου.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μακρής Ν., Καβαρατζής Ι., Προδρομίδης Β., Γκένοφ Ντ., Κάλας Π., Μοσχούς Χ., Κοκολάκης Εμμ.,  Καρύδας Ι., Γιώτης Δ., Ρουσέττος Σ.