Η Κολοσσιαία… φλόγα δεν σβήνει!

Κολοσσάρα ΟΛΕ! Παλικαρίσια νίκη σ’ ένα «χιτσκοκικό» παιχνίδι πέτυχαν οι «θαλασσί», οι οποίοι κέρδισαν στην πρεμιέρα της Basket League το Ρέθυμνο με 64-63 και έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον Τι Τζέι Μπρέι, που δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Με κορυφαίους τους Τζόουνς και Γκρίφιν και καθοριστικό τον Χάρις, ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, δυστυχώς μπροστά σε μόλις 500-600 φιλάθλους, με αποτέλεσμα η εικόνα του «Βενετοκλείου» να είναι και πάλι αποκαρδιωτική. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε κατάθεση ψυχής, αν και για ένα ημίχρονο έβλεπε συνεχώς την πλάτη του Ρεθύμνου. Στη συνέχεια όμως, οι Ροδίτες βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη στο ξεκίνημα της σεζόν. Το Ρέθυμνο (δεν έπαιξε ο Ράιτ) πλήρωσε την αστοχία του στις βολές (10/18) αλλά και το γεγονός ότι προσπαθούσε κυρίως με τρίποντα να απειλήσει τον Κολοσσό. Όσο ήταν εύστοχος ο Γιαννόπουλος (στο α’ δεκάλεπτο), τα πράγματα εξελίσσονταν καλά για τους Ρεθυμνιώτες, αλλά ήταν εκ των πραγμάτων αδύνατο να συνεχιστεί αυτή η ευστοχία. Έτσι, ο Κολοσσός, που έπαιξε πιο ορθολογικά, βρήκε τις λύσεις και πανηγύρισε αυτή την τεράστια νίκη στο «Βενετόκλειο», στην πρεμιέρα της νέας χρονιάς.
ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΣΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Σαφώς καλύτερο ήταν το Ρέθυμνο στο ξεκίνημα του αγώνα στο «Βενετόκλειο»… Μετά το αρχικό 2-0 με τον Τζόουνς, οι Κρητικοί βρήκαν λύσεις και με τρίποντο (και φάουλ) του Γιαννόπουλου ξέφυγαν με 2-9 στο 2.30’. Με 4//4 βολές από Γκρίφιν και Σχίζα ο Κολοσσός πλησίασε σε 6-9 (3.30’), αλλά ο Γιαννόπουλος ήταν πολύ «καυτός» στο ξεκίνημα και με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 6-12 (στο 4’), με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά το προβάδισμα (8-14 στο 6’), έχοντας καλύτερη παρουσία στην επίθεση, αφού ο Κολοσσός σκόραρε σχεδόν μόνο με βολές (6/6). Με την είσοδο του Σταμάτη (αντί του Πρόστραν) και τις συνεχόμενες τάπες του Τζόουνς (είναι εξαιρετικός στο παιχνίδι πάνω από τη ρακέτα), ο Κολοσσός έδειξε καλύτερη εικόνα και αρχικά μείωσε σε 11-14 (7’). Ο Γιαννόπουλος όμως συνέχισε τα δικά του και με 3/3 τρίποντα έκανε το 11-17 (7.30’), αλλά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ο Ράιτ μείωσε για τους Ροδίτες σε 15-17 (8’). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 19-20 χάρη στην καλή επιθετική παρουσία των Γκρίφιν και Ράιτ, με τους Κρητικούς πάντως να έχουν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου.
Στη β’ περίοδο η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε σταθερά μία σημαντική διαφορά (19-26 και 22-29), με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τους Γκρίφιν και Τζόουνς αλλά να μην έχει καλή αμυντική περιφερειακή λειτουργία. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τους «θαλασσί» να μειώνουν σε 25-29 (16’), αλλά τον Γκουντγουιν να εκτοξεύει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (25-34 στο 18’). Οι «θαλασσί» απάντησαν (29-34 στο 18’) και με τρίποντο του Χάρις ροκάνισαν ακόμη περισσότερο (32-35), που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Πολύ καλύτερος εμφανίστηκε στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός… Οι «θαλασσί» ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους, παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα. Μάλιστα η καλή παρουσία των Ροδιτών φάνηκε με το καλημέρα, με τον Κολοσσό να παίρνει το προβάδισμα (37-35 στο 21’), αλλά το Ρέθυμνο να απαντάει γρήγορα (37-40 στο 23’)… Από κει και πέρα η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς, απέναντι στο Ρέθυμνο που είχε βιαστικές επιλογές. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (48-44 και 50-46), ενώ με τρίποντο του Πρόστραν πήραν τη μέγιστη διαφορά τους (55-47) λίγο πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο «κομμάτι» του αγώνα ο Κολοσσός με τρίποντο του νεαρού Αγγελάκου απάντησε στον Μέντλοκ και έκανε το σκορ 58-52, αλλά η αντίδραση της ομάδας του Νίκου Βετούλα ήταν άμεση. Ο Μούντι με τρίποντο έκανε το 58-55 και ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές (μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Αγγελάκου) μείωσε σε 58-57 (33’). Τα τελευταία λεπτά είχαν συγκλονιστική εξέλιξη… Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 58-60, ο Κολοσσός όμως ισοφάρισε σε 62-62 με τον Χάρις, 1.58’ πριν το τέλος. Στα 52’ ο Χάρις αστόχησε σε τρίποντο, ωστόσο ο Μούντι γλίστρησε και έκανε δώρο την κατοχή στον Κολοσσό. Στα 43’’ ο Χάρις πήρε πίσω το αίμα του και με δίποντο (πατούσε τη γραμμή) έκανε το 64-62. Στα 35’’ ο Μούντι ευστόχησε στη δεύτερη βολή και μείωσε σε 64-63. Η επίθεση των «θαλασσί» πέρασε ανεκμετάλλευτη, με τους παίκτες του Ρεθύμνου να κλέβουν τη μπάλα από τον Τζόουνς, ενώ ο Άρης Λυκογιάννης προτίμησε από την ομάδα του να μην κάνει φάουλ. Ο Μέντλοκ στα 4’’ αστόχησε μόνος του σε τρίποντο με τον Ντάνιελς να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ. Έδωσε τη μπάλα στον Χριστοδούλου, αλλά το σουτ του στην εκπνοή κρίθηκε σωστά… εκπρόθεσμο και ο Κολοσσός ξεκίνησε με το δεξί. Από τον Κολοσσό κορυφαίοι ήταν οι Τζόουνς (10 π., 11 ριμπ.), Γκρίφιν και βοήθησε στα κρίσιμα σημεία ο Χάρις. Από το Ρέθυμνο κορυφαίος ήταν ο Μούντι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-20, 32-35(ημ.), 55-49, 64-63
Διαιτητές: Σχινάς- Δεσλής- Πουρσανίδης Κ.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 15(1), Χάρις 12(2), Τζόουνς 10(1), Σχίζας 6, Πρόστραν 3(1), Γεωργαλλής, Αγγελάκος 3(1), Σταμάτης 5, Παπαδάκης, Ράιτ 10.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 8(2), Γκούντγουιν 9(1), Μέντλοκ 9(2), Κώττας 3, Χριστοδούλου 4, Μούντι 13(2), Γιαννόπουλος 13(3), Ρόμπερτσον 4.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Γ.Σ.Λ./ Φάρος- Πανιώνιος 98-68 και Α.Ε.Κ.- Τρίκαλα 91-72.