Κύπελλο Δωδεκανήσου: Πρόκριση για τον Α.Σ. Τήλος

Ο Α.Σ. Τήλος έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την 2η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, έπειτα από την νίκη- πρόκριση που πέτυχε στο γήπεδο του επι του Εθμικού Αρχίπολης με σκορ 3-0.
Οι Τηλιακοί ήταν καλύτεροι σε όλοι την διάρκεια της αναμέτρησης, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους, είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί, καταφέρνοντας να σκοράρουν και τα τρία τέρματα που τους έδωσαν την πρόκριση.
Συγκεκριμένα, στο 49ο λεπτό ο Ηρακλής Σακελλάρης έκανε το 1-0 με ωραίο πλασέ μετά από παράλληλη πάσα του Μερκούρη Μόσχου, στο 57ο λεπτό ο Μόσχου από δημιουργούν έγινε εκτελεστής, καθώς με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και στο 85ο λεπτό ο πολύπειρος επιθετικός Κώστα Σακελλάρης με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τον Α.Σ. Τήλος.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Αλέξανδρος Σπάρταλης, με βοηθούς την Βασιλείου και τον Δημητριάδη.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι στην επόμενη φάση ο Α.Σ. Τήλος θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Πολύστρατος- Ιππότες.
Α.Σ. Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Ρούκο (81ο Χαλιός), Σακελλάρης Κυρ., Οίκουτας, Χριστοφής, Νικολής, Σακελλάρης Η., Αγκόλι, Μόσχου ( 78ο Σακελλάρης Κωσ.), Σγκούρος.
Εθνικός Αρχίπολης: Ζααλούκ, Ορφανός, Τσακίρης Ι., Τσακίρης Σ., Καρπάτσης, Κασιώτης (71ο Αφαντενός), Τζαβάρας, Κουφός, Βιτσέντζος, Χατζηγρηγορίου (52ο Σαββάκης), Στελλάς