«Χάλκινη» η Νικόλ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα!

Δεκαεπτά αθλητές, τέσσερα μετάλλια, εννέα τελικοί, οκτώ πέμπτες θέσεις. Είναι φορές που οι αριθμοί είναι από μόνοι τους ικανοί να δείξουν το μέγεθος της επιτυχίας ένας αποτελέσματος. Και για την εθνική ομάδα που συμμετείχε στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης, οι αριθμοί δείχνουν τη δυναμική, την ικανότητα, αλλά και την προοπτική.

Η χώρα μας κατέλαβε την 5η θέση στον πίνακα των μεταλλίων, ωστόσο αυτό που είχε μεγαλύτερη σημασία για την πιο επιτυχημένη ενδεχομένως ελληνική παρουσία στην ιστορία της διοργάνωσης, ήταν η ικανότητα που έδειξαν τα μέλη της ομάδας στο να αποδώσουν τα μέγιστα στον αγώνα στόχο της σεζόν.

Η Ελληνική ομάδα κατέκτησε τέσσερα μετάλλια με τους μοναδικούς Τεντόγλου, Παπαχρήστου, Κυριακοπούλου και Μπανώτη, αθλητές και αθλήτριες που αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην πρώτη γραμμή των αγωνισμάτων τους, εκεί όπου βρίσκεται και η Κατερίνα Στεφανίδη, που αυτή τη φορά μπορεί να μην κατέκτησε μετάλλιο, ωστόσο παραμένει υψηλή αξία της στην αγορά του παγκόσμιου στίβου.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου του ΑΓΕΣ Κάμειρος χάρισε στην χώρα μας το τέταρτο και τελευταίο μετάλλιο. Η έμπειρη αθλήτρια κατέλαβε την τρίτη θέση στο επί κοντώ με 4,65 μ. και παρέμεινε στο βάθρο των νικητριών των μεγάλων διοργανώσεων.

Η άλτρια του Ανδρέα Τσώνη ξεπέρασε με την δεύτερη τα 4,45 μ., άφησε στη συνέχεια τα 4,55 μ. κι έπειτα πέρασε με την τρίτη τα 4,65 μ., ύψος που ήταν αρκετό για να της χαρίσει το πρώτο της μετάλλιο στον κλειστό στίβο.

Η Κυριακοπούλου μπήκε στον αγώνα αρκετά καταβεβλημένη ύστερα από την διαδικασία του προκριματικού εκεί όπου χρειάστηκε να κάνει οχτώ άλματα. Η 32χρονη επέστρεψε στην ενεργό δράση το 2018, μετά τη γέννηση της κόρης της,  με στόχο να παραμείνει ανταγωνιστική και σε θέση να διεκδικεί μετάλλια, τουλάχιστον μέχρι το 2020.

«Επιτέλους κατάφερα να πάρω ένα μετάλλιο στον κλειστό στίβο, που τόσο ήθελα. Είναι αλήθεια πως δεν περίμενα πως το 4,65 μ. θα ήταν ικανό να δώσει μετάλλιο. Θεωρώ πως πολλές αθλήτριες είχαν κόπωση από τον χθεσινό προκριματικό. Στα δοκιμαστικά ένοιωθα πολύ καλά, μέσα στον αγώνα άλλαξα αρκετά κοντάρια γιατί μου ήταν μαλακά. Είμαι χαρούμενη με το μετάλλιο, το οποίο θέλω να αφιερώσω στην κόρη μου, τον προπονητή μου και τον άνδρα και φυσικά σε όσους με πιστεύουν και με στηρίζουν”. Η Κυριακοπούλου αναφέρθηκε και στη συγκάτοικο της Βούλα Παπαχρήστου, που το πρωί αναδείχθηκε ασημένια πρωταθλήτρια Ευρώπης. “Η Βούλα γύρισε το μεσημέρι στο δωμάτιο με το ασημένιο μετάλλιο. Πριν φύγω μου είπε πήγαινε να το πάρεις να δείξεις τι είναι οι μάνες. Και το έκανα. Χαίρομαι για την ελληνική ομάδα, γιατί συνέχισε τις καλές εμφανίσεις. Εγώ τώρα κοιτάζω τον ανοιχτό με περισσότερη όρεξη για τη συνέχεια», δήλωσε η πρωταθλήτρια του ΑΓΕΣ Κάμειρος.

Ακόμη μια άτυχη στιγμή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα είχε η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη, η οποία ήταν άκυρη στην εκκίνηση του προκριματικού των 60 μέτρων, κάτι που είχε συμβεί και στη διοργάνωση του Βελιγραδίου το 2017!

Οι θέσεις των αθλητών μας

Τελικοί
Ανδρες
1ος 8,38 μ./8,01 μ. Μίλτος Τεντόγλου
2ος 2,26 μ./2.25 μ. Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.) Υψος
4ος 5,65 μ./5,70 μ.Εμμανουήλ Καραλής επί κοντώ
5ος 6.67/6.64/6.66 Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) 60 μ.
5ος 7.65/7.66/7.69 Κώστας Δουβαλίδης 60 μ. εμπ.
8ος 20,13 μ./20,34 μ.Νικόλας Σκαρβέλης Σφαιροβολία
-/5,60 μ.Κώστας Φιλιππίδης επί κοντώ

Προκριματικοί
22ος 3.50.42 Ανδρέας Δημητράκης 1.500 μ.