Φιλική ήττα του Κολοσσού από Ολυμπιακό!

Την ήττα με σκορ 95-73 από τον Ολυμπιακό, γνώρισε ο Κολοσσός, στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο του «Monday’s Game Night against COVID-19». Καλά μπήκε στο ματς η ροδίτικη ομάδα, όπου σουτάροντας καλά από την περιφέρεια ήταν μπροστά (11-13). Οι παίκτες του Καντζούρη είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και διατηρούνταν μπροστά (19-20) μέχρι το 9’, καθώς στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 5-0, διαμορφώνοντας το 24-20.
Αρκετά λάθη έκαναν οι «θαλασσί» στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +12 (34-22). Ωστόσο, η συνέχεια δεν βελτιώθηκε για την ομάδα μας, καθώς ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της και διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (48-29). Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Καντζούρη έσφιξαν αμυντικά και κατάφεραν να μειώσουν σε 51-37, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Βελτιωμένη ήταν η εικόνα του Κολοσσοπυ στην επίθεση, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όχι όμως στην άμυνα και έτσι η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα (67-46). Στα τελευταία λεπτά, οι «θαλασσί» πίεσαν στην άμυνα, έκοψαν τον ρυθμό των γηπεδούχων και μείωσαν στο 72-56, του τρίτου δεκαλέπτου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ηλία Καντζούρη να δοκιμάζει σχήματα και πρόσωπα και το τελικό σκορ να ήταν το 95-73.
Τα δεκάλεπτα: 24-20, 51-37, 72-56, 95-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 2, Λαρεντζάκης 12, Κόνιαρης 5, Σπανούλης 11, Σλούκας 15, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 4, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 7, Τζένκινς 2, Χρηστίδης 4
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Καμαριανός 8, Ξανθόπουλος 4, Αρτις 10, Αντριτς 12, Λιάπης 5, Αρσενόπουλος, Καντέρ 20, Μπιλλής, Ζάρας 9, Τούμπα 2, Γκόινς 3, Μιρόσαβιτς.