Βόλεϊ: Τα αποτελέσματα σε Νεανίδες και Γυναίκες

Τρία παιχνίδια διεξήχθησαν μέσα στο σαββατοκύριακο, στα τοπικά πρωταθλήματα Νεανίδων και Γυναικών στο βόλεϊ.
Αναλυτικά:
Διαγόρας- Ανταγόρας Κω: 3-0 (Γυναίκες)
Σε ρυθμούς… προπόνηση ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε με 3-0 σετ τον Ανταγόρα Κω στην πρεμιέρα του γυναικείου πρωταθλήματος. Η κωακή ομάδα συμμετέχει με μικρές αθλήτριες και δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον «γηραιό», ο οποίος έφτασε στη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ανταγόρας σημείωσε μόλις τρεις πόντους στο 1ο σετ και άλλους στο 2ο, το οποίο τελείωσε σε 12 μόλις λεπτά.
Τα σετ: 25-3 (17’), 25-2 (12’), 25-16 (20’)
Γ.Σ. Διαγόρας: Αρχαγγελίτη, Δαλεζίου, Ζαμπετούλα, Κυπριώτη, Μάλαμα, Μοσχίδη, Μπάρκα, Ντερβίσι, Πετροπούλου, Τσιριγωτάκη, Χαμίτ, Χατζηβάσιλα.
Ανταγόρας Κω: Ανδριοπούλου, Βαλημάκη, Γερασκλή, Κουτσιάλη, Παπαϊωάννου, Παστρικού, Τουλαντά, Τσαούση, Φιντιρικάκη, Χατζηστέργου.
Ροδίων Άθλησις- Ήλιος Ιαλυσού: 3-0 (Νεανίδες)
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα των Νεανίδων πέτυχε το Ροδίων Άθλησις, το οποίο κέρδισε με 3-0 σετ τον Ήλιο Ιαλυσού, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Νίκου Μακρή πήρε τη νίκη με χαρακτηριστική άνεση, αφού και στα τρία σετ δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στον Ήλιο. Οι γηπεδούχες «έσπασαν το ρόδι» μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Τελχινίδα.
Τα σετ: 25-11 (20’), 25-5 (19’), 25-8 (15’)
Ροδίων Άθλησις: Αγγελίτση, Αμπελά, Βαλταδώρου, Καλημεράκη, Κρόκου Ι., Κρόκου Κ., Μαύρου, Μαχραμά, Παπαδοπούλου, Σκούμβρου.
Ήλιος Ιαλυσού: Δοξάκη, Εμμανουήλ, Καραγιάννη, Κλάδου, Μακρή, Μάνθου, Πασσάρο, Πιχιβέ, Τσανάι, Χαραλάμπους.
Τελχινίς- Φοίνικας: 3-0 (Νεανίδες)
Το 2 στα 2 έκαναν οι Νεανίδες της Τελχινίδας, οι οποίες κέρδισαν με 3-0 σετ τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας και έδειξαν ότι και φέτος θα διεκδικήσουν το στέμμα. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ζορίστηκε στα δύο πρώτα σετ, με τον Φοίνικα να παλεύει μέχρι το τέλος, ενώ το 3ο σετ το πήρε πιο εύκολα και μαζί την πολύτιμη νίκη.
Τα σετ: 25-22 (27’), 25-20 (25’), 25-15 (22’)
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς: Γιακουμάρου, Γκίκα, Ζντράβα, Ζωγράφη, Θαρρενάκη, Καλιόζη, Μπεκίρογλου, Μωραΐτη, Ξένου, Τερζίου, Τσιμιλίγκα, Τσερκές.
Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας: Γεράκη, Γιάννη, Κουκιά Καθ., Κουκιά Ρ., Μάλτσικ, Νόβα, Πότσου, Σκαρτσίλη, Τοντόροβα.