“Δούκας” ήταν ο Διαγόρας!

Τεράστια νίκη του Διαγόρα στον Άγιο Θωμά επί του Α.Σ.Ε. Δούκα με 86-76… Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες, οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν την κατάλληλη στιγμή στις νίκες και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, κάνοντας restart σε όλα τα επίπεδα. Με τον καλύτερο φετινό Αντώνη Χρύση, τον εξαιρετικό Σταύρο Παρδακά, τον άκρως ουσιαστικό Αντώνη Σκλήβα και μέσα από ομαδική προσπάθεια, η ομάδα του Στάθη Βλαχοδήμου… θύμισε το ξεκίνημα του πρωταθλήματος και πέτυχε την τρίτη φετινή της νίκη, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Η προσπάθεια του Διαγόρα ήταν ΟΜΑΔΙΚΗ και αυτό ακριβώς ήταν το μυστικό της επιτυχίας, φάνηκε με… γυμνό μάτι.
Εξαιρετική παρουσία είχε ο Γ.Σ. Διαγόρας στο α’ ημίχρονο του αγώνα στον Άγιο Θωμά. Μετά το αρχικό 3-0 (τρίποντο του Χατζή), ο «γηραιός»… έκανε σερί 0-10 και ξέφυγε 3-10 με έξι πόντους του Χρύση και τέσσερις του Σκλήβα. Ο Α.Σ.Ε. Δούκα επανήλθε και απάντησε με 9-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα 12-10 (6’) με δίποντο του Κοψιά. Το παιχνίδι κύλησε πόντο- πόντο με τον Διαγόρα να βρίσκει λύσεις με τον εξαιρετικό Παρδακά και τον πάντα πολύτιμο Πιλκούδη για να γίνει το σκορ 16-19. Με τρίποντο του Χατζηγεωργίου το σκορ έγινε 17-22 (8.30’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο 21-24, κι αφού στην εκπνοή οι διαιτητές μέτρησαν καλάθι του Στεργίου που δεν έπρεπε.
Στη συνέχεια, η ομάδα του Στάθη Βλαχοδήμου ήταν ξανά κυρίαρχη… Με τρίποντο του Καράβα το σκορ έγινε 22-27 και με τον Παρδακά να είναι σε πολύ καλή μέρα 23-31 (12’) και 26-34 (13’). Για πρώτη φορά με τρίποντο του Χρύση η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (28-38 στο 16’), με τον Δούκα να μειώνει σε 34-40, αλλά τους Ροδίτες να κάνουν ιδανικό φινάλε με Παρδακά και τρίποντο του Χατζηγεωργίου στην εκπνοή (36-47).
Στο γ’ δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Διαγόρας έλεγξε ξανά τα ρυθμό, αφού όσες φορές ο Α.Σ.Ε. Δούκα έγινε απειλητικός, ο «γηραιός» βρήκε λύσεις σε καίρια σημεία. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον Παρδακά έκαναν το σκορ 42-52 (23’), ενώ με τέσσερις πόντους του Χρύση ο Διαγόρας ξέφυγε με +11 45-56 στο 24’. Με επιθετικά ριμπάουντ και πόντους των Λιβανού και Στεργίου, ο Α.Ε.Ε. Δούκα μείωσε σε 53-59, αλλά σε κρίσιμα σημεία οι Παρδακάς και Χρύσης διαμόρφωσαν το 55-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο με καλάθι του Πιλκούδη, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (55-67), με τον Α.Σ.Ε. Δούκα να αντιδράει ιδανικά και να μειώνει σε 61-67 με τον Στεργίου στο 33’. Ο «γηραιός» κράτησε γερά (61-69 στο 34’), με τον Μουμπάρακ να μειώνει σε 63-69. Ο Σκλήβας με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 63-72 για να μειώσει ξανά ο Στεργίου (65-72). Ο Ιορδάνογλου με 2/2 βολές μεγάλωσε τη ψαλίδα (65-74) και ο Κοψιάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (67-74). Οι Αθηναίοι έγιναν κι άλλο απειλητικοί (71-75 στο 37’), αλλά με 2/2 βολές ο Μπόζιτς και καθοριστικό τρίποντο του Χρύση (2.20’ πριν το τέλος), ο Διαγόρας ξέφυγε με 71-80 και έγινε «αφεντικό» για τη νίκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Ιορδάνογλου να κάνει το σκορ 72-82 και ουσιαστικά το παιχνίδι να τελειώνει. Οι «κυανέρυθροι» πέτυχαν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους και τώρα περιμένουν σε παιχνίδι- «τελικό» την Α.Ε.Ν. Κηφισιάς για να δώσουν αξία στο «διπλό».
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-24, 36-47(ημ.), 55-65, 76-86
Διαιτητές: Μακρόπουλος- Ελ Ανύ- Λιαρομμάτης
Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ (Σορώτος): Μαραγκόπουλος 3(1), Στεργίου 14(1), Κοψιάς 16, Μουμπάρακ 11(1), Λιβανός 7, Χατζής 11(2), Λάκκας 9(1), Τσιτσιγιάννης 5.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Βλαχοδήμος): Χατζηγεωργίου 6(2), Ιορδάνογλου 11(1), Μπόζιτς 5, Καράβας 3(1), Μαρουλλάκης, Παρδακάς 17(1), Πιλκούδης 9, Χρύσης 20(4), Σκλήβας 15, Μητσού.