ΚΟΛΟΣΣΑΡΑ, “λύγισε” την Α.Ε.Κ. στη Ρόδο!

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΟΛΟΣΣΟΣ! Οι «θαλασσί» έκαναν ξανά το θαύμα τους και «λύγισαν» την Α.Ε.Κ. με 73-67, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 7ης αγωνιστικής στη Basket League. Με τον… εκστασιασμένο Σταρκς να σέρνει το χορό και τον αρχηγό Χάρη Γιαννόπουλο να κάνει την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, η ομάδα του Ηλία Παπαθεδώρου έκανε τα 3 στα 3 στη Ρόδο απέναντι στην πιο «ακριβή» και πιο φιλόδοξη Α.Ε.Κ. Η άμυνα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά για τον Κολοσσό, που πήγε το παιχνίδι εκεί όπου ήθελε και στο τέλος πανηγύρισε μία τεράστια νίκη σε όλα τα επίπεδα.
Καλύτερη ήταν η Α.Ε.Κ. στο α’ δεκάλεπτο, με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και τις… βολές. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 0-3 και 2-6 (3’) με τον Μάντσεν, με τον Κολοσσό όμως να απαντάει γρήγορα και να ισοφαρίζει σε 6-6 με Σταρκς και Χατζηδάκη. Η «Ένωση» με τους Φρέζιερ και Μακ Γκριθ ξέφυγε με 8-13 (6’) και 10-15, με τον Κολοσσό, όμως να μην αφήνει τους «κιτρινόμαυρους» να μην «ανοίξουν» το σκορ (15-17 στο 8’). Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με την Α.Ε.Κ. να προηγείται 15-20, χάρη στις πολλές δεύτερες επιθέσεις που πήρε μετά από τα επιθετικά ριμπάουντ.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός έπαιξε εξαιρετική άμυνα και σε συνδυασμό με την πολύ καλή παρουσία του Τι Τζέι Σταρκς κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ισοφάρισε σε 20-20 με τον Μορέιρα, όμως ο Στρέλνιεκς πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε την Α.Ε.Κ. να προηγηθεί με 22-26. Στο 13’ ο προπονητής του Κολοσσού πέρασε στο παρκέ για πρώτη φορά τον Μάικλ Ντίξον, ο οποίος όμως δικαιολογημένα ήταν έξω από τα νερά του, αφού βρίσκεται ελάχιστες μέρες στη Ρόδο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 26-26 με τον Χρυσικόπουλο στο 15’, όμως ο Στρέλνιεκς ήταν «ζεστός» και με γκολ-φάουλ του Φιλιππάκου, η Α.Ε.Κ. ξέφυγε για πρώτη φορά με +6 (26-32 στο 16.30’). Οι Ροδίτες βελτίωσαν την άμυνα τους αισθητά και με τους Σταρκς και Μορέιρα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 33-33, που ήταν και το σκορ του α’ ημιχρόνου. Ουσιαστικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας και το ισόπαλο 33-33 να φαντάζει απόλυτα δίκαιο.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός προηγήθηκε με κλέψιμο και κάρφωμα του πολύ καλού Χατζηδάκη με 35-33, με την Α.Ε.Κ. να αντιδράσει και να περνάει μπροστά 37-39 με προσπάθεια του Μακ Γκριθ στο 23’. Σε κρίσιμο σημείο του αγώνα, οι Αθηναίοι είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, πήραν και 2-3 παραπάνω «σφυρίγματα» από τους διαιτητές και ξέφυγαν με 37-42 (25’) και 39-44 (26’). Οι Ροδίτες όμως έπαιξαν αποφασισμένα και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γιαννόπουλου και μία βολή του Κατσίβελη, πέρασαν μπροστά 45-44 (27’), αναγκάζοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ-άουτ. Με όπλο την άμυνα ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 49-48, μετά από καλάθι του Μίτσελ στην εκπνοή.
Στο τελευταίο… κομμάτι του αγώνα ο Κόφεϊ ευστόχησε σε τρίποντο (52-48) για να απαντήσει ο Ουιλιαμς (52-51 στο 31’). Με Τιγκ και Σταρκς, ο Κολοσσός ξέφυγε με +4 (57-53 στο 32’), με τον δεύτερο να παίρνει το όπλο του και με συνεχόμενα τρίποντα να κάνει τα σκορ 63-57 (34’). Ο Μακ Γκραθ μείωσε με δύο βολές σε 63-59 και ο Φρέζιερ με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (63-62 στο 35’). Ο Σταρκς έκανε το 65-62, για να ισοφαρίσει με τρίποντο ο Φρέζιερ (65-65 στο 37’). Ο Αμερικανός του Κολοσσού ήταν ασταμάτητος και με νέα «βόμβα» έξω από τα 6.75 έκανε το 68-65, για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Στρέλνιεκς. Ο Φρέζιερ με μία βολή μείωσε σε 68-66. Ο Κόφεϊ αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Μακ Γκριθ στο 1.47’ πριν το τέλος. Ίσως στην πιο σημαντική φάση του αγώνα ο Κόφεϊ ευστόχησε σε τρίποντο, κάνοντας το 71-66 (1.28’ πριν το τέλος). Ο Φρέιζερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ουίλιαμς με μία βολή μείωσε σε 71-67 στα 46’’. Ο Σταρκς αστόχησε σε τρίπντο, ο Μορέιρα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με μία βολή ο Γιαννόπουλος στα 13’’ διαμόρφωσε το τελικό 73-67. Ο Κολοσσός έκανε κατάθεση ψυχής στην άμυνα, είχε κορυφαίο τον Τι Τζέι Σταρκς και εξαιρετικούς τους Γιαννόπουλο και Χατζηδάκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-20, 33-33(ημ.), 49-48, 73-67
Διαιτητές: Παπαπέτρου- Κατραχούρας- Τσιμπούρης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25(5), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 6, Όσμπορν, Ντίξον, Μπιλλής, Κόφεϊ 10(2), Χατζηδάκης 6, Κατσίβελης 1, Ιορδάνου, Τιγκ 2, Γιαννόπουλος 18(1).
Α.Ε.Κ. (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέζιερ 15(2), Πετρόπουλος, Φλιώνης 2, Μακ Γκριφ 9, Φιλιππάκος 4, Μάντσεν 6, Ουίλιαμς 10(2), Μίτσελ 9, Στρέλνιεκς 12(4).